Koniec ze zwrotem VAT. Ostatni rok na ulgę?

TVN24 Biznes

TVN 24Zwrot VAT za materiały budowlane ma być zlikwidowany

Budujesz? Remontujesz? Tylko do końca 2013 roku zrobisz to taniej. Resort budownictwa chce, by jedynie do tego czasu obowiązywała ulga - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

System zwrotu VAT za materiały budowlane wykorzystywane przy remontach i budowach prowadzonych metodą gospodarczą zostanie zlikwidowany - to, jak mówią urzędnicy, jest już przesądzone. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej proponuje, by podatnicy mogli występować z pierwszym wnioskiem o pieniądze (a dokładnie o część zapłaconego przez nich przy zakupie materiałów podatku, tj. różnicy między stawką 23 proc., a 7 proc. VAT) tylko do końca 2013 roku. Osoby, które przed końcem przyszłego roku upomną się o VAT, a także ci, którzy już go odzyskują, będą mogli wyczerpać przysługujące im limity w kolejnych pięciu latach (od daty złożenia pierwszego wniosku).

Uzgodnienia międzyresortowe Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu, zastrzega, że propozycje te nie są jeszcze uzgodnione w ramach rządu.

Wkrótce mają być przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Finansów w toku formalnych uzgodnień międzyresortowych. W ocenie Piotra Lissa, doradcy podatkowego, partnera w RSM Poland KZWS, system zwrotu VAT spełnił już swoją funkcję, łagodząc skutki podwyższenia podatku po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Autor: mac//kdj / Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24