Koniec z tanim paleniem. Rząd chce zlikwidować lukę w prawie

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPalacze zapłacą więcej za papierosy

Luka w przepisach, pozwalająca na sprzedaż niepociętych liści tytoniu bez akcyzy, zostanie zlikwidowana. Stawka na susz tytoniowy ma wynieść 218,40 zł za kilogram, a to może oznaczać wyższą cenę za paczkę papierosów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak tłumaczy "DGP", resort finansów w ten sposób chce ukrócić rozwój nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz zabezpieczyć wpływy do budżetu. Według szacunków na sprzedaży nielegalnego tytoniu budżet traci już ok. 1 mld zł rocznie.

Domowa produkcja tytoniu

Wszystko dlatego, że ludzie zaczęli masowo produkować w domach tytoń z nieoakcyzowanych, a więc tanich, tytoniowych liści (suszu). Wprowadzenie akcyzy pozwoli na zmniejszenie procederu o jakieś 80 proc. - szacuje Marcin Wiktorowicz z British American Tabacco.

Cena skoczy nawet o 6 zł

Po opodatkowaniu, cena papierosów z suszu (za ich paczkę) skoczy z 2 do 6 zł, a więc będzie niecałą złotówkę tańsza, niż tych zrobionych z krajanki tytoniowej. Najbardziej zyskają więc producenci krajanki, zwłaszcza, że paczka papierosów oferowana przez koncerny tytoniowe jest o połowę droższa (10-12 zł).

Autor: kmmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu