Koniec z reklamami na cały blok

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koniec wielkich reklam

Koniec z reklamami zasłaniającymi okna mieszkańców budynków. Męczące płachty zasłaniające światło będą musiały zniknąć. Nowe prawo wprowadza zasadę "nieograniczania oświetlenia dziennego mieszkań".

Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie instalowania na budynkach mieszkalnych reklam i innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem mieszkania. Zgodnie z nowym przepisem, reklamy można wieszać wyłącznie na ścianach bez okien, oknach klatek schodowych i lokali użytkowych, oraz podczas prowadzenia remontów elewacji.

Projekt przygotował wojewoda mazowiecki po głośnych protestach mieszkańców bloku przy rondzie ONZ w Warszawie. Ale podobnych przypadków było więcej. We wrześniu mieszkanka Warszawy przegrała w sądzie batalię ze wspólnotą o zdjęcie reklamy z jej okna. Wtedy sąd uznał, że wspólnota podjęła uchwałę o zawieszeniu reklamy zgodnie z prawem. Sąd zaznaczył wtedy jednak, że państwo powinno uregulować kwestie reklam w odrębnej ustawie.

Nowe przepisy zapobiegną kolejnym uprzykrzającym życie reklamom, ale nie oznacza to, że automatycznie znikną z elewacji budynków te już wiszące. Najpierw muszą wygasnąć umowy, na podstawie których zostały zamontowane.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24