Koniec winiet?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plJuż w lipcu bez winiet?

Już w lipcu mogą zniknąć ryczałtowe opłaty za korzystanie z dróg - informuje "Rzeczpospolita". 300 tys. polskich ciężarówek będzie płacić za autostrady, ale za darmo jeździć po drogach ekspresowych.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jest już po konsultacjach międzyresortowych. Teraz zajmie się nim Sejm. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już latem. – Zmiany mają na celu dostosowanie naszego prawa do dyrektyw unijnych i przygotowanie elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd autostradami – mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Jarosław Waszkiewicz, dyrektor Departamentu Budowy Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury.

Winiety do końca czerwca

Kierowcy, by uniknąć wyższych kosztów, będą omijać trasy płatne, wzrośnie więc ruch na drogach ekspresowych i krajowych, co sprawi, że pogorszy się stan ich nawierzchni. Jan Buczek

Przez kilka najbliższych lat ciężarówki będą mogły poruszać się bezpłatnie po drogach ekspresowych. – Kierowcy, by uniknąć wyższych kosztów, będą omijać trasy płatne, wzrośnie więc ruch na drogach ekspresowych i krajowych, co sprawi, że pogorszy się stan ich nawierzchni – uczula Jan Buczek, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Po co winiety? Opłaty za winiety wpływają do Krajowego Funduszu Drogowego. Ten miał wypłacać z nich rekompensaty dla zarządców prywatnych autostrad (za darmowe przejazdy ciężarówek) oraz finansować remonty dróg krajowych. W praktyce, przynajmniej w ostatnich latach, wpływy do KFD wynosiły tyle, ile rekompensaty. Na drogi więc nie starczało - zaznacza "Rzeczpospolita". W zeszłym roku w kasie Krajowego Funduszu Drogowego pozostało ok. 70 mln zł. Za tę kwotę można wyremontować ok. 12 km drogi ekspresowej. Zgodnie z szacunkami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tym roku na remonty zostałoby w kasie KFD niecałe 2 mln zł.

System na Euro 2012 Ciężarówki za korzystanie z dróg ekspresowych i krajowych zaczną znowu płacić dopiero za kilka lat. Wtedy ma zostać wprowadzony radiowy system poboru opłat. – Przewidujemy, że opłaty będą pobierane na autostradach, drogach ekspresowych i wybranych odcinkach dróg krajowych, które będą przebiegać równolegle do tras płatnych – podsumowuje Waszkiewicz.

Ustawa przewiduje możliwość wprowadzenia nowego poboru opłat już w lipcu 2009 roku. – Realnie nastąpi to za kilka lat, najprawdopodobniej przed Euro 2012. Najpierw musimy wybudować sieć nowych dróg, by móc pobierać opłaty – podsumowuje w "Rzeczpospolitej" Jarosław Waszkiewicz.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl