Koniec taniego AC

Najnowsze

sxc.huKoszty utrzymania samochodu wzrosną

Czasy, gdy ubezpieczyciele prześcigają się w obniżaniu cen za AC mijają, pisze "Rzeczpospolita". Po pięciu latach spadków ubezpieczenia pójdą w górę.

Jeszcze w 2004 roku za polisę AC Polacy płacili średnio 1011 złotych rocznie, a w pierwszym kwartale 2009 roku już tylko 788 złotych.

Z ostatnich danych Komisji nadzoru Finansowego wynika jednak, że firmy ubezpieczeniowe - oprócz PZU (spółka ta ma 47 proc. rynku AC) - coraz mniej zarabiają na polisach autocasco.

Przychody spadają, więc...

Spada suma zbieranych przez nie składek, szybko rośnie zaś wysokość wypłacanych odszkodowań. A polisy te przynoszą towarzystwom majątkowym ponad jedną piątą przychodów.

Jeśli więc firmy na tych ubezpieczeniach przestaną zarabiać, będą musiały pokryć straty z kapitałów własnych. To oznacza, że walka o rynek niższymi stawkami dobiega końca, a spadek cen musi się zatrzymać.

Kogo dotknie podwyżka?

Średnia cena AC może wzrosnąć nawet o 5-10 proc. - mówi gazecie prezes jednej z większych firm ubezpieczeniowych. Podwyżki mogą nie dotknąć wszystkich kierowców, bo ubezpieczyciele wezmą na celownik przede wszystkim osoby powodujące najwięcej wypadków, czyli te z najkrótszym stażem za kółkiem.

Dotkną za to najprawdopodobniej właścicieli tańszych pojazdów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu