Koniec tajemnicy szwajcarskich banków?

Najnowsze


Szwajcarski parlament ostatecznie przyjął umowę ws. przekazania Stanom Zjednoczonym danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom podatkowym. Obie izby parlamentu uzgodniły, że tekst umowy nie zostanie poddany pod referendum.

Rada Narodowa, izba niższa Zgromadzenia Federalnego, odstąpiła od swego wcześniejszego postulatu przeprowadzenia referendum w sprawie ostatecznego zatwierdzenia umowy.

Zgodnie z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem, szwajcarski bank UBS, największy w kraju, ma przekazać władzom USA nazwiska 4 450 właścicieli kont unikających płacenia podatków.

Wojna o tajemnicę bankową między bankiem UBS i władzami USA rozpętała się w 2007 roku. Amerykański fiskus oskarżył wtedy bank o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych.

Według Departamentu Sprawiedliwości USA, amerykańscy klienci mieli w UBS ponad 32 tysiące tajnych kont z gotówką i ponad 20 tysięcy kont, na których ukrywali przed fiskusem papiery wartościowe. Łącznie na kontach miało być około 15 miliardów dolarów.

Źródło: PAP, tvn24.pl