Koniec sporu z Rosją

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koniec sporu z Rosją

Komisja Europejska porozumiała się z Rosją ws. sporu o eksport produktów roślinnych. To finał spornych kwestii handlowych między Polską a Rosją - dowiedziała się TVN24 w Komisji Europejskiej.

Jak twierdzą źródła TVN24, do porozumienia doszło już dwa tygodnie temu, ale Komisja nie udzielała informacji, dmuchając na zimne i oczekując na oficjalne podpisanie dokumentu. Jak tłumaczą urzędnicy KE: "dopóki nie ma podpisu, nic nie jest pewne". Początkowo obie strony miały złożyć podpisy korespondencyjnie, ale Bruksela dostała informacje, że szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert 19 lub 27 marca przyjedzie osobiście do Brukseli, aby podpisać porozumienie.

Zyskuje Unia - zyskuje Polska

Dla Polski to bardzo ważne porozumienie, bo otworzy drogę do sprzedaży produktów roślinnych do Rosji. urzędnik KE o porozumieniu roślinnym

Porozumienie będzie ważnym krokiem do ocieplenia relacji Polska - Rosja. Po jego podpisaniu praktycznie pewne jest odblokowanie przez Polskę negocjacji nowej umowy o partnerstwie i współpracy UE-Rosja regulującej całokształt stosunków.

Polska zablokowała umowę w listopadzie 2006 roku właśnie z powodu rosyjskiego embarga na polską żywność. Rosją zniosła je 19 grudnia.

Drugim warunkiem odblokowanie przez Polskę negocjacji z Rosją jest złożenie przez Unię Europejską, przed otwarciem negocjacji, wspólnej deklaracji w sprawie energii. Przygotowana przez Polskę deklaracja dotycząca bezpieczeństwa energetycznego została przekazana przez min. Sikorskiego państwom Unii i jak twierdzą unijni dyplomacji, negocjacje w sprawie końcowego tekstu są już na finiszu.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24