Koniec samochodowej "bessy" w Europie. Sprzedaż wreszcie wzrośnie

Najnowsze

www.acea.beW 2007 r. sprzedano niemal 16 mln aut

Europa zmierza ku zakończeniu sześcioletniego okresu spadku sprzedaży samochodów, gdyż liczba nowo rejestrowanych pojazdów wzrośnie w 2014 roku o dwa proc. - poinformowało Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA).

Liczba rejestracji nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła w ubiegłym roku o 1,7 proc., do 11,85 mln, czyli najniższego poziomu od 1995 roku, kiedy to UE składała się tylko z 15 państw, a nie 28 jak obecnie. Jednak przez ostatnie cztery miesiące 2013 roku notowano wzrost sprzedaży, a w grudniu nawet skok o 13,3 proc., dzięki czemu całoroczny spadek był mniejszy od pierwotnie prognozowanego.

Wzrost PKB napędzi rynek motoryzacyjny

- W 2014 roku oczekuje się stopniowej poprawy sytuacji na rynku motoryzacyjnym oraz tego, że wynoszącemu 1,4 proc. wzrostowi gospodarczemu Unii Europejskiej będzie towarzyszyło zwiększenie produkcji przemysłu samochodowego o dwa proc. - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli Philippe Varin, prezes ACEA i szef francuskiego koncernu samochodowego PSA Peugeot Citroen. - Oznacza to osiągnięcie lub nieznaczne przewyższenie poziomu 12 mln sztuk - dodał. Przypomniał jednocześnie, że w roku 2007 było to niemal 16 mln sztuk.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: www.acea.be