Koniec przygody z General Motors

Najnowsze

Aktualizacja:

Nieco ponad pół roku utrzymał się na stanowisku naczelnego dyrektora wykonawczego (CEO) General Motors Frederick "Fritz" Henderson. Właśnie odszedł ze stanowiska.

Decyzję o dymisji Hendersona ogłoszono po posiedzeniu rady dyrektorów koncernu w Detroit. Tymczasowym dyrektorem wykonawczym GM zostanie Ed Whitacre Jr., podczas gdy koncern poszukiwać będzie kandydatów na stanowisko CEO, a także na stanowisko prezesa.

Whitacre podziękował na konferencji prasowej Hendersonowi za kierowanie koncernem przez 8 miesięcy w trudnym okresie.

GM borykający się z dramatycznym spadkiem sprzedaży swoich samochodów ogłosił w czerwcu upadłość i został uratowany jedynie dzięki olbrzymiej pomocy rządu federalnego.

Rzeczniczka Białego Domu oświadczyła, że decyzję podjęła suwerennie rada dyrektorów GM i rząd federalny nie miał w niej udziału.

Odchudził koncern

51-letni Henderson zastąpił 29 marca poprzedniego naczelnego dyrektora Ricka Wagnera, który odszedł na żądanie Białego Domu przed zakrojoną na szeroką skalę reorganizacją koncernu, będącą warunkiem udzielenia pomocy federalnej.

Henderson znacznie "odchudził" koncern pozostawiając w nim tylko cztery podstawowe marki: Chevrolet, Cadillac, Buick i GMC. Jednak próby sprzedaży niektórych pozostałych marek należących do GM napotkały na trudności.

- Rada doszła do wniosku, że biorąc pod uwagę okoliczności, nadszedł czas aby dokonać pewnych zmian i Fritz się z tym zgodził - powiedział rzecznik GM Chris Preuss.

Źródło: PAP, lex.pl