Koniec kryzysu w budowlance. Widać to, bo rośnie sprzedaż cementu

Najnowsze

sxc.huPierwsi ruch na budowach dostrzegli m.in. przewoźnicy i producenci cementu

Budowlanka żegna się z kryzysem - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". Według gazety pierwsi ruch na budowach dostrzegli m.in. przewoźnicy i producenci cementu.

W I kw. PKP Cargo, największy przewoźnik kolejowy, zanotował rekordowy wzrost przewozów kruszyw oraz materiałów dla budownictwa. Być może to efekt ciepłej zimy i zachęt kolejowej spółki.

Jednak dla wielu menedżerów to znak, że wreszcie można odtrąbić koniec kryzysu w sektorze budowlanym.

Cementowy barometr

Innym barometrem dla branży budowlanej jest sprzedaż cementu. Branża zakończyła ubiegły rok 8-procentowym spadkiem. Firmy, zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Cementu, upłynniły zaledwie 14,3 mln ton tego surowca. W tym roku doszło do odwrócenia trendu. Przez cztery miesiące roku sprzedaż wzrosła o 46 proc. Ożywienie dostrzegli też przedstawiciele branży stalowej. - Produkcja stali wzrosła w I kw. o 10 proc. W sumie w całym roku liczymy na 4-5 procentowy wzrost produkcji - ocenia Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Spodziewamy się wzrostu w budownictwie infrastrukturalnym. Zaryzykowaliśmy nawet i już zaczęliśmy nabór 120-140 pracowników. W miarę zdobywania zamówień będziemy zatrudniać kolejnych - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu