Koniec Hummera

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Legendarna marka odchodzi do przeszłości

- Transakcja sprzedaży marki Hummer chińskiej firmie Tengzhong nie doszła do skutku z powodu braku akceptacji przejęcia przez chińskiego regulatora - poinformował właściciel marki Hummer, koncern General Motors. W związku z tym zostanie ona wycofana z rynku.

Wiadomość o tym, że zawarta w październiku 2009 roku transakcja, może nie dojść do skutku, pojawiła się na początku tygodnia. Kupno przez Tengzhong Hummera od walczącego o przetrwanie GM była ostatnią deską ratunku dla legendarnej marki. Chińska spółka miała zapłacić za przejęcie kontroli nad Hummerem 150 mln dolarów. Okazało się jednak, że przeciwne są temu chińskie władze.

- General Motors zaczyna współpracę z załogą w fabrykach, dilerami i dostawcami mającą na celu wycofywanie się z rynku w sposób odpowiedzialny - powiedział BBC John Smith, wiceprezydent ds. planowania w GM. Dodał, że fiasko transakcji jest rozczarowujace.

Podobna deklaracja o likwidacji innej należącej do GM marki Saab padła po niepowodzeniu zapowiadanej transakcji z inną chińską firmą BAIC. Ostatecznie jednak znalazł się nowy nabywca - zarejestrowana w Holandii, posiadająca rosyjskich właścicieli firma Spyker.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24