Koniec hipermarketów Real w Polsce

Najnowsze

TVN 24Hipermarkety Real już wkrótce zmienią nazwę

Grupa Auchan przejmie od Metro Group za 1,1 mld euro hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej - poinformowała w piątek Grupa Auchan. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii.

Chociaż Grupa Auchan podpisała już odpowiednie porozumienie z niemieckim dystrybutorem Metro Group, mające na celu cesję aktywności Real w Europie Centralnej i Wschodniej, to operacja ta wymaga jeszcze zgody odpowiednich urzędów ds. konkurencji (w Polsce UOKiK).

- W przyszłości, hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej będą działały pod szyldem Auchan - czytamy w piątkowym komunikacie Grupy Auchan. Jak poinformowano, w czterech krajach, których dotyczy umowa, Real zatrudnia 20 tys. pracowników, a obroty bez podatku VAT sięgnęły w 2011 roku 2,6 miliarda euro. Auchan ma natomiast w tych krajach 98 hipermarketów oraz 65 tys. pracowników.

Ponad 44 mld euro obrotów - Wraz z przejęciem 91 sklepów i 13 galerii handlowych wysokiej jakości, Auchan korzystnie wyrównuje wagę swojej obecności w Europie Centralnej i Wschodniej w stosunku do pozostałych priorytetowych stref rozwoju, którymi są Europa Zachodnia oraz Azja - powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący rady administracyjnej Grupy Auchan Vianney Mulliez.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W 2011 roku obrót Grupy Auchan wyniósł 44,4 miliardy euro bez VAT, z czego 55 proc. zrealizowano poza Francją.

Metro Group posiada pod szyldem Real 316 hipermarketów w Niemczech oraz 110 hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, w Rosji, w Rumunii, na Ukrainie i w Turcji. W roku fiskalnym 2011 przedsiębiorstwo zatrudniało około 70 tys. pracowników i miało 11,2 mld euro obrotu.

Autor: abs//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24