Koniec galopady cen? Inflacja wyhamowała

Najnowsze

TVN24Ceny cały czas galopują

Wzrost cen wreszcie hamuje. Inflacja w czerwcu - w porównaniu do ubiegłego roku - wzrosła o 4,2 procent. To aż o 0,5 pkt. proc. mniej niż szacowali ekonomiści. Z kolei w porównaniu do maja - inflacja zmniejszyła się o 0,4 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Dane GUS to duże zaskoczenie dla rynków. Ekonomiści szacowali, że w ujęciu rocznym ceny towarów i usług wzrosły w czerwcu o 4,7 proc. W maju inflacja wynosiła aż 5 proc. - najwięcej od 2001 r.

Inflacja mniejsza niż w maju...

W czerwcu - w porównaniu do ubiegłego miesiąca - ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,4 proc. To pierwszy spadek od sierpnia ubiegłego roku. Spowodowany on jest głównie obniżeniem cen żywności, opłat w zakresie łączności oraz transportu.

"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0 proc.) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7 proc.) i transportu (o 0,3 proc.), co obniżyło wskaźnik odpowiednio: o 0,45 pkt. proc., 0,07 pkt. proc. i 0,03 pkt. proc" - podał GUS.

Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt. proc.

...ale nadal powyżej celu

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br., lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.)" - napisał GUS.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24