Koniec ery "mieszkań za złotówkę"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koniec ery "mieszkań za złotówkę"

Od 1 stycznia 2008 r. przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe lub odrębną własność może być nieopłacalne. Wtedy bowiem nastąpi wzrost VAT z 0 do 7 proc. Kwota podatku sięgnie wówczas nawet kilku tysięcy złotych - pisze "Gazeta Prawna".

Podatnicy, którzy zamierzają przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w prawo własnościowe lub odrębną własność, powinni zrobić to jak najszybciej, jeszcze przed końcem tego roku. Dotyczy to praw lokatorskich nabytych od 1 maja 2004 r. Od 1 stycznia 2008 r. kończy się bowiem okres przejściowy, zgodnie z którym dotychczasowa preferencyjna stawka 0 proc. VAT m.in. na przekształcane mieszkania zostanie zastąpiona stawką 7 proc. (dla mieszkań do 120 m kw.). Z wyliczeń "Gazety Prawnej" wynika, że wprowadzenie wyższej stawki podatku od towarów i usług za przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu spowoduje znaczny wzrost kosztów i obciąży podatników.

Koniec tanich mieszkań Podstawa opodatkowania zależy od wartości rynkowej mieszkania oraz wkładu mieszkaniowego. Z wyliczeń wynika, że różnice między wartością rynkową a zwaloryzowanym wkładem budowlanym mogą sięgać do kilku tysięcy złotych w zależności od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz momentu wybudowania. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę konieczność zapłaty nawet preferencyjnej 7-proc. stawki VAT, to okaże się, że od 1 stycznia 2008 r. nie będzie już mieszkań za złotówkę. Jak twierdzą eksperci, najwyżej wyceniane są mieszkania wykonane w nowych technologiach, a najniżej mieszkania w blokach z tzw. wielkiej płyty. Bardzo drogie są także mieszkania w kamienicach i położone w centrach miast.

Im starsze tym droższe Jeśli chodzi o moment wybudowania, to im wcześniej mieszkanie nabyte, tym większa jest różnica między wkładem mieszkaniowym, co przekłada się na wyższą podstawę opodatkowania i kwotę VAT do zapłaty. Wkład mieszkaniowy w stosunku do ceny rynkowej mieszkań starszych był zazwyczaj dużo wyższy niż ostatnio budowanych. Co to oznacza dla spółdzielców?

Najwięcej podatku przy przekształceniu będą musieli zapłacić lokatorzy mieszkań, których wartość jest bardzo wysoka, a więc kamienic położonych w centrum miasta, na atrakcyjnym gruncie.

Obciążenia podatkiem najmniej odczują natomiast spółdzielcy, którzy chcą przekształcić mieszkania wybudowane niedawno. W ich przypadku udział wkładu mieszkaniowego w stosunku do wartości rynkowej tych mieszkań był zazwyczaj wysoki.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24