Najnowsze

Koniec ery bezpłatnych bankomatów?

Najnowsze

Koniec ery bezpłatnych bankomatów?
tvn24Koniec ery bezpłatnych bankomatów?

Czas wyznaczony do obniżenia stawek interchange nieubłaganie płynie. Już teraz bankowcy szykując się do spadku przychodów, sięgają głębiej do kieszeni klientów. A najłatwiej jest to zrobić wprowadzają, lub podwyższając, już istniejące opłaty za korzystanie z bankomatów.

Rzeczywistość, gdy w zestawie do kont bankowych klient otrzymywał całkowicie darmowy dostęp do bankomatów bez obostrzeń powoli mija. Banki przerzucają na klientów koszty, jakie ponoszą za umożliwienie bezpłatnego korzystania z bankomatów innych banków.

Wpłacaj co miesiąc albo wydawaj

Jednym ze sposobów jest wprowadzenie np. jednorazowej opłaty, która obejmuje korzystanie z rachunku, kartę płatniczą i wypłaty z bankomatów. Tak postąpił np. mBank z eKontem, w którym miesięczna opłata za usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” to koszt 5 zł.

Innym sposobem jest oferta darmowych usług, ale pod pewnymi warunkami. Chodzi o to, by klient "wystarczająco intensywnie" korzystał z karty i dokonywał płatności przynajmniej za 300 zł lub na jego konto wpływała co miesiąc określona suma, np. 1500 zł. Z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia w PKO BP i jego Koncie za Zero, gdzie za niespełnienie warunku systematycznej wpłaty trzeba zapłacić 6,90 zł/mies.

Jednak, by nie tracić klientów z powodu zmniejszenia liczby dostępnych dla nich bankomatów, banki decydują się na porozumienia z innymi bankami. Dla przykładu, użytkownicy kont w PKO BP mogą wypłacać za darmo pieniądze z bankomatów BZ WBK.

Liczba transakcji rośnie

Przed bankami stoi jednak nowe wyzwanie. Zgodnie z podpisaną przez Bronisława Komorowskiego jeszcze w październiku ubiegłego roku ustawą, do czerwca 2014 roku opłata interchange pobierana za każdą płatność kartą ma być nie większa niż 0,5 proc. wartości transakcji. Oznacza to blisko trzykrotny spadek opłaty wobec tego ile wynosi ona obecnie (1,2-1,3 proc.).

Bankowcy już przygotowują się do spadku przychodów z tego tytułu. Ich zdaniem wpływy będą zdecydowanie niższe niż koszty obsługi takich transakcji. I to pomimo wzrostu liczby płatności kartami. Z opublikowanego w grudniu 2013 roku raportu NBP wynika, że na koniec III kwartału ubiegłego roku Polacy mieli 34,9 mln kart płatniczych. Przeprowadzono nimi 580,6 mln transakcji (wpłat i wypłat z bankomatów oraz płatności), co w porównaniu do poprzedniego kwartału, stanowiło wzrost o 21,3 mln transakcji, czyli o 3,8 proc.

W III kwartale 2013 roku przy użyciu kart dokonano transakcji na łączną kwotę 113,7 mld zł, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 5,4 proc.

Za swój też zapłacisz?

Tak więc przed bankami trudna decyzja, czy podwyższyć istniejące opłaty za korzystanie z cudzych bankomatów, czy wprowadzić opłaty za korzystanie "ze swoich"?

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości