Kongres uzgodnił kwotę na ratunek USA

Najnowsze

Aktualizacja:

Obie izby Kongresu USA zgodne co do planu ratunkowego prezydenta Baracka Obamy. Kongres uzgodnił w środę wspólną wersję ustawy w sprawie wsparcia amerykańskiej gospodarki kwotą 789 mld dolarów.

O decyzji poinformowali czołowi demokratyczni i republikańscy kongresmani. Republikańska senator Susan Collins powiedziała, że ustawa przewiduje wydanie przez skarb państwa 789 mld dolarów. Zgodnie z tym, co powiedziała, 150 miliardów zostanie przeznaczone na infrastrukturę.

Z kolei Harry Reid, lider demokratycznej większości w Senacie powiedział, że głosowanie nad ustawą może się odbyć już w czwartek. Jak dodał, zgodnie z ustaleniami, zostanie utworzone 3,5 mln miejsc pracy. Ponad jedną trzecią tej kwoty stanowić będą ulgi podatkowe dla klasy średniej.

Obama naciskał

Prezydent Barack Obama chciał, by Kongres jak najszybciej sfinalizował prace nad planem ratunkowym. Obie izby uchwaliły plan, jednak z różnym limitem wydatków - w Izbie Reprezentantów było to 819 mld dolarów, w wersji Senatu zaś 838 mld. Dopiero w środę obie izby osiągnęły konsensus.

Plan ratunkowy, który przygotowała administracja Baracka Obamy skierowany jest przede wszystkim dla sektora bankowego. Jednym z jego głównych celów jest ograniczenie wzrostu bezrobocia oraz pomoc zagrożonym utratą domów.

Stany Zjednoczone znajdują się w tej chwili w najgłębszej zapaści finansowej od czasów wielkiego kryzysu w latach 30-tych.

Źródło: PAP, Reuters