Kongres USA pobudza gospodarkę

Najnowsze

TVN24Pakiet stymulacyjny ma kosztować budżet około 167 miliardów dolarów

Amerykański Kongres uchwalił w czwartek ustawę mającą zapobiec recesji przez pobudzenie wzrostu gospodarki. Ten pakiet stymulacyjny ma kosztować budżet około 167 miliardów dolarów.

W czwartek Senat przyjął ustawę uchwaloną wcześniej w Izbie Reprezentantów, wprowadzając do niej poprawki. W szybkim tempie jeszcze tego samego dnia senacką wersję przegłosowano w Izbie.

Ulgi podatkowe

Na podstawie ustawy wszyscy Amerykanie o rocznych dochodach do 75 tys. dolarów mają otrzymać jednorazowe rabaty podatkowe w wysokości 600 dolarów. Pary małżeńskie zarabiające do 150 tys. dolarów rocznie dostaną rabat w wysokości 1200 dolarów.

Dodatkowo, na wniosek Demokratów, rabaty mają także dostać emeryci i niepełnosprawni weterani wojskowi. Najbiedniejsi obywatele, którzy w związku z tym nie płacą podatków, otrzymają rabaty trzystudolarowe, przy czym warunkiem jest dochód co najmniej 3000 dolarów.

Bez większych wydatków socjalnych

Demokraci chcieli dołączyć do ustawy zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dotacje na ogrzewanie mieszkań biedniejszych osób. Nie udało im się jednak przezwyciężyć opozycji Republikanów, którzy blokowali te propozycje metodą obstrukcji parlamentarnej.

Ustawa zostanie teraz przesłana do podpisu prezydenta George'a W. Busha.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24