Kongres odkrywa karty

Najnowsze

Aktualizacja:

Administracja USA porozumiała się z Kongresem w sprawie planu ratowania systemu finansowego. Projekt zakłada wpompowanie 700 miliardów dolarów dla wykupienia długów banków. - Ten plan wysyła silny sygnał do ryków na całym świecie, że Stany Zjednoczone przywracają stabilność swojemu systemowi finansowemu - skomentował prezydent George W. Bush.

Przedstawiciele zarówno Republikanów jak i Demokratów wydają się być z niego zadowoleni. Kongresmani podkreślają, że skupili się na tym, aby na oddłużaniu banków jak najmniej stracili podatnicy. Plan ma zostać poddany pod głosowanie tak szybko, jak to możliwe.

Chcą zachęcić banki do udzielania kredytów

Projekt zakłada wykupienie od banków inwestycyjnych papierów wartościowych opartych na niespłacalnych długach hipotecznych kosztem 700 miliardów dolarów.

Wykup ma zasilić banki gotówką, aby zachęcić je do ponownego udzielania kredytów. Kredyty obecnie są niemal zamrożone, co może z czasem sparaliżować funkcjonowanie gospodarki. Administracja ostrzegła, że dalsza zwłoka doprowadzi do recesji na skalę porównywalną z Wielkim Kryzysem w latach 30., gdy bezrobocie przekroczyło 20 proc.

700 miliardów będzie wydawane etapami

W projekcie ustawy wprowadzającej go w życie przewiduje się, że kwota 700 miliardów dolarów zostanie rozdysponowana etapami. Pierwsze 250 mld będzie wydane zaraz po wejściu ustawy w życie, następne 100 mld po odpowiedniej decyzji prezydenta, a pozostałe 350 mld będzie jeszcze przedmiotem odpowiednich badań przeglądowych w Kongresie.

Uwzględnili zastrzeżenia krytyków

Jak ogłosiła w niedzielę nad ranem (czasu USA) demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi pierwotny plan przedstawiony przez ministra skarbu Henry'ego Paulsona został znacznie zmodyfikowany - rozszerzono go o zapisy uwzględniające zastrzeżenia krytyków.

Odpowiadając na główne zastrzeżenie krytyków, że plan pomaga głównie bankierom z Wall Street, a nie zwykłym ludziom, ustalono, że oprócz wykupu "toksycznych aktywów" - jak nazwano tracące na wartości papiery wartościowe - administracja otrzyma także akcje banków korzystających z rządowej pomocy, aby podatnicy mogli skorzystać, kiedy banki te znowu zaczną przynosić zyski.

Rząd będzie mógł także wykupić podobne aktywa z funduszów emerytalnych, od samorządów lokalnych i małych banków.

Wprowadzono limity na wielomilionowe odprawy

Pod naciskiem opinii publicznej w projekcie ustawy wprowadzono również limity na wielomilionowe odprawy dla szefów upadających banków - tzw. złote spadochrony - oraz inne przywileje, z których korzystają nieodpowiedzialni bankierzy.

Program wykupu aktywów będzie nadzorowany przez zarząd, w skład którego wejdzie przewodniczący Rezerwy Federalnej (banku centralnego), i który kontrolowany będzie z kolei przez Kongres.

Porozumienie po długich rozmowach

Do porozumienia doszło po długotrwałych rozmowach nakładających się na toczącą się obecnie kampanię prezydencką. W dramatycznym spotkaniu w czwartek na temat planu oprócz prezydenta George W. Busha, ministra Paulsona i przywódców Kongresu, wzięli także udział kandydaci do Białego Domu: Barack Obama i John McCain. Ten ostatni ogłosił nawet w zeszłym tygodniu, że zawiesza swą kampanię wyborczą do czasu osiągnięcia porozumienia - CZYTAJ WIĘCEJ

Miliarder ostrzegał

Uczestniczący w rozmowach członkowie Kongresu przeprowadzali także telefoniczne konsultacje ze słynnym inwestorem-miliarderem Warrenem Buffetem. Ostrzegał on wcześniej, że rynek może się załamać, jeśli obie strony się nie dogadają.

Negocjatorzy spieszyli się także dlatego, by zdążyć z umową do otwarcia giełd w Azji wschodniej, co nastąpi pod wieczór w niedzielę czasu amerykańskiego. Impas groził kolosalną bessą na tych rynkach, co zwykle odbija się falą w USA.

Źródło: PAP, CNN, Reuters