Kończy się austriackie latanie

Najnowsze

Aktualizacja:
austrianairlines.co.atAustriackie linie od dawna borykają się z kłopotami finansowymi

Austriackie linie lotnicze Austrian Airlines zostaną sprzedane niemieckiej Lufthansie. Transakcja ma być sfinalizowana w ciągu czterech tygodni.

Poinformował o tym w czwartek w Wiedniu szef odpowiedzialnego za sprzedaż Austrian Airlines (AUA) państwowego holdingu OeIAG Peter Michaelis. Inni potencjalni nabywcy - Air France/KLM oraz rosyjski S7 - nie będą już brani pod uwagę.

Kupią tanio, bez długów

Linie AUA są zadłużone na prawie 1 miliard euro. Agencja dpa pisze, że Lufthansa jest gotowa kupić austriackie linie "za raczej symboliczną cenę", jeśli państwo austriackie "przejmie znaczną część zadłużenia" AUA. Zdaniem ekspertów, bez przejęcia przez większego partnera austriackie linie nie zdołałyby przetrwać.

Rząd austriacki zadeklarował już gotowość przyjęcia takiego rozwiązania. Lufthansa informuje, że jest zainteresowana nabyciem 42,75 proc. udziałów w AUA, należących obecnie do państwa, a także wykupieniem reszty akcji austriackich linii. Decyzją rządu Austrii, "mniejszość blokująca" akcji ma jednak pozostać w posiadaniu Austriaków.

Według dpa, Lufthansa nie zagwarantowała, że zachowa centralę AUA w Wiedniu. Przewiduje się też, że po przejęciu przez Lufthansę w austriackich liniach zredukowane zostaną 2 tys. z obecnych 8 tys. miejsc pracy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: austrianairlines.co.at