Komunikacja w Warszawie - po niemiecku

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Warszawa i Berlin będą współpracować w dziedzinie transportu miejskiego. Polska stolica ma czerpać z doświadczeń niemieckiej, jakie ta ostatnia nabyła podczas organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2006r.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i burmistrz Berlina Klaus Wowereit podpisali dziś list intencyjny o współpracy miast z zakresie komunikacji miejskiej. Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że Warszawa chce przede wszystkim skorzystać z doświadczeń Berlina i Brandenburgii, zdobytych przy okazji organizacji World Cup 2006 r. - Chcemy skorzystać z doświadczeń, gdzie należy dopłacać, jak należy dopłacać, jak ma wyglądać od strony organizacyjnej kwestia wspólnego biletu - mówiła prezydent stolicy. - Chcemy wiedzieć jak pozyskiwać środki Unii Europejskiej. Tam to funkcjonuje i chcemy się tego nauczyć - dodała.

Na połowę października została już zapowiedziana wizyta grupy pracowników warszawskiego transportu miejskiego w Berlinie.

Zdaniem burmistrza Berlina w Warszawie powinien powstać zintegrowany system transportu miejskiego. - Trzeba stworzyć system, który będzie łączył możliwości metra, tramwajów, autobusów i lokalnego transportu kolejowego - zaproponował Klaus Wowereit. - Ważne jest to, żebyśmy sami z siebie byli przekonani do tego, aby zostawić swój własny pojazd w domu i podróżować transportem publicznym - podkreślił.

Dziś i jutro burmistrz Berlina będzie przebywać w Warszawie. Wizytę rozpoczął od spotkania z przedstawicielami władz miasta, województwa mazowieckiego oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

Klaus Wowereit odwiedził już także Muzeum Powstania Warszawskiego. Jutro prezydent i burmistrz podpiszą w "Fabryce Trzciny" deklarację o współpracy sektorów kreatywnych Warszawy i Berlina.

Źródło: PAP