Komputerowi giganci szykują się do wojny

Najnowsze

Aktualizacja:

Hewlett-Packard ogłosił, że za kwotę 2,7 mld dol. zamierza przejąć 3Com - firmę specjalizującą się w dostarczaniu klientom rozwiązań w zakresie sieci. Zamierza w ten sposób rzucić wyzwanie Cisco Systems, liderowi sprzętu sieciowego.

HP zaoferował 7,90 dol. za każdą akcję 3Com. Daje to 39-procentową premię wobec ceny środowego zamknięcia. W przypadku zamknięcia transakcji byłoby to czwarte pod względem wielkości przejęcie w historii HP.

Firmy spodziewają się, że do finalizacji transakcji dojdzie w pierwszej połowie 2010 roku. Zgodzić się na przejęcie muszą się regulatorzy rynków, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej.

Przełamać monopol

Przejmując 3Com jeden z największych producentów komputerów osobistych rzuca wyzwanie liderowi sprzętu sieciowego Cisco Systems. Za przejęciem zatrudniającego prawie 6 tys. ludzi 3Com przemawia m.in. fakt, że firma ma silną pozycję w Chinach, gdzie wygenerowała ponad połowę z 1,3 mld dol. rocznych przychodów.

Po fuzji koncern chce dostarczać klientom jeszcze bardziej kompleksowe rozwiązania w tym zakresie, także w kwestii budowy i zarządzania siecią. Dave Donatelli, jeden z dyrektorów odpowiedzialnych za segment serwerów i sieci w firmach, powiedział, że krok HP umożliwi wielu przedsiębiorstwom uwolnienie się od standardów i rozwiązań narzuconych przez jedną firmę, czyli właśnie monopolisty Cisco.

Źródło: BBC