Kompania Węglowa: mamy straty, ale jest nieźle

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kompania Węglowa dokłada prawie 4 zł do każdej tony węgla

61,1 milionów złotych - takie straty netto przyniosła w pierwszym półroczu 2007 r. największa spośród górniczych spółek – Kompania Węglowa.

Wynik byłby gorszy, bo czerwiec był kolejnym miesiącem generowania strat na sprzedaży węgla, jednak operacje finansowe poskutkowały zmniejszeniem straty netto.

- W wynikach widoczna jest m.in. transakcja wymiany akcji Ciechu na inne walory, przekazane przez Skarb Państwa. W efekcie strata netto za półrocze jest mniejsza niż strata na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla – wyjaśnił rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej.

Do końca czerwca sprzedaż węgla przyniosła koncernowi 86 mln zł strat, czyli 3,87 zł na każdej sprzedanej tonie. Oznacza to, że średnie ceny węgla (za półrocze było to 163,84 zł, z czego 162,08 zł w kraju i 170,24 zł w eksporcie) nie pokrywają średniego kosztu jego wydobycia. Tylko w czerwcu strata na węglu wzrosła o 21,2 mln zł, ale ogólna strata netto jest mniejsza o prawie 35 mln zł.

Również przychody z wymiany 36-proc. pakietu akcji Ciechu nie były w stanie zrekompensować strat. Gdy w 2005 r. firma otrzymywała akcje Ciechu, były one warte 284 mln zł. Przez dwa lata ich wartość wzrosła, więc w zamian Kompania dostała walory warte blisko 895 mln zł, zyskując 611 mln zł. Jednak aż 80 proc. tej kwoty pochłonęło urealnienie wartości majątku kopalń. Pozostała część środków poprawiła wynik netto za półrocze (po pięciu miesiącach strata sięgała 95,4 mln zł), ale nie na tyle aby mógł być dodatni.

Przedstawiciele Kompanii zapewniają jednak, że całoroczny wynik będzie dodatni, w granicach 50-60 mln zł. Spółka liczy na zwiększenie sprzedaży węgla w zbliżającym się sezonie grzewczym oraz spodziewa się stabilizacji cen na wyższym od obecnego poziomie.

Złe wyniki półroczne tłumaczy głównie zmniejszoną sprzedażą i nieszczęśliwymi zdarzeniami w kilku kopalniach, pogarszającymi efektywność wydobycia.

Według Madeja, w przypadku obarczonej blisko 4-miliardowym długiem Kompanii, wynik netto nie jest jedynym wyznacznikiem jej kondycji. Co najmniej tak samo ważna jest płynność finansowa i zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, a ta – zdaniem rzecznika – po transakcji wymiany akcji Ciechu oraz sprzedaży za 176 mln zł otrzymanego od Skarbu Państwa pakietu akcji Ruchu, znacząco się poprawiła.

Swoje zobowiązania publicznoprawne Kompania reguluje na bieżąco, ma natomiast problemy z płatnościami wobec kontrahentów i dostawców. Okres regulowania tych zobowiązań wynosił średnio ponad 100 dni, a obecnie średnio 79 dni; jednak do końca roku, właśnie dzięki poprawie bieżącej sytuacji, ma skrócić się do 60 dni.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24