Najnowsze

Komorowski w Szwajcarii: Frank ma w Polsce dobrą opinię

Najnowsze


Wysoki kurs franka szwajcarskiego rodzi kłopoty nie tylko w Polsce, ale i w Szwajcarii - powiedział w czwartek w Bernie prezydent Bronisław Komorowski. Zauważył zarazem, że frank ma jednak w Polsce dobrą opinię i jest "symbolem" relacji polsko-szwajcarskich.

Prezydent wraz z małżonką Anną Komorowską przybył w czwartek z dwudniową oficjalną wizytą do Szwajcarii.

Pierwszym jej punktem było otwarcie w Zurychu forum ekonomicznego poświęconego polskiemu rynkowi inwestycyjnemu. Następnie Komorowski udał się do Berna na spotkanie z Radą Federalną, czyli szwajcarskim rządem.

"Frank dobrym symbolem"...

Jednym z tematów rozmów z Radą Federalną był kurs franka szwajcarskiego - poinformował prezydent Bronisław Komorowski na konferencji prasowej.

- Frank jest dobrym symbolem relacji polsko-szwajcarskich, bo nieprzypadkowo wielu młodych ludzi w Polsce wybierało, zaciągając kredyty, franka szwajcarskiego. Frank ma w Polsce dobrą opinię - wskazał prezydent.

... ale rodzi kłopoty

Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska ma świadomość, iż wyjątkowo mocna pozycja franka szwajcarskiego rodzi kłopoty nie tylko w Polsce przy spłacie kredytów, ale także w samej Szwajcarii. - Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Uzyskałem informację od pani prezydent (Konfederacji Szwajcarskiej Eveline Widmer-Schlumpf) na temat perspektywy - powiedział prezydent.

Polityk wyraził nadzieję, że młodzi Polacy "i w przyszłości będą zaciągali kredyty także i we frankach" ale najpierw musimy pokonać kryzy europejskiej waluty.

Frank nie jest już taki mocny

Eveline Widmer-Schlumpf, która jest jednocześnie przewodniczącą Rady Federalnej, zaznaczyła, że szwajcarska waluta nie jest już tak silna, jak jeszcze kilka tygodni temu.

- Stwierdzamy pewną stabilizację (kursu franka). Zasadniczo jesteśmy zainteresowani silną walutą. Silna, solidna, obliczalna waluta jest czymś bardzo wartościowym dla gospodarki Szwajcarii - oświadczyła.

Sztywny kurs franka

Wyjaśniła, że Bank Narodowy Szwajcarii ustalił sztywny kurs franka na poziomie 1,2 euro. - Bank zrobił to z powodzeniem. Myślę, że podobnie będzie postępować w przyszłości - dodała przewodnicząca Rady Federalnej. Według niej szwajcarski import nie ucierpiał na wysokim kursie franka, natomiast kurs ten negatywnie wpłynął na niektóre branże eksportu, m.in. turystykę i sektor budowy maszyn.

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości