Komorowski: polska gospodarka musi stawać się coraz bardziej konkurencyjna

Najnowsze


Polska gospodarka musi stawać się coraz bardziej konkurencyjna - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowej konferencji "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny" w Nowym Jorku.

Prezydent przebywa w Nowym Jorku w związku z 69. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Polski etos pracy

Jak podkreślił Komorowski, chętnie, ale i uczciwie mówimy o polskich sukcesach gospodarczych, bo "mamy jeszcze w pamięci świeży czas pełnego bankructwa poprzedniego systemu".

Komorowski przekonywał, że w Polsce wykształcił się bardzo dobry etos pracy. Jak zaznaczył, badania wskazują, iż "Polacy pracują ciężko i coraz bardziej wydajnie".

- To, co Polska będzie musiała zrobić na następnym etapie, to zwiększanie konkurencyjności własnej gospodarki i jej zdolności do skutecznego konkurowania we wszystkich obszarach - mówił Komorowski.

Pieniądze na armię

W ocenie prezydenta również perspektywa, że "Polska jako członek NATO będzie wydawała relatywnie dużo pieniędzy na modernizację armii, może stanowić dodatkowy element zachęcający do wiązania się biznesu amerykańskiego z polską gospodarką".

Komorowski zaznaczył, że Polska zawsze upatrywała swoje szanse, także gospodarcze, w fakcie naszego położenia geograficznego. - Jesteśmy na skrzyżowaniu, na styku z obszarem spoza świata zachodniego - zauważył.

- Dzisiaj mamy czas trudny, na wschód od naszych granic mamy zjawiska kryzysowe, utrudniające działalność gospodarczą, ale należy zakładać, że za parę lat będzie to czas miniony - podkreślił prezydent.

Brama na rynek Unii

Dlatego - według niego - należy spoglądać na Polskę jako na "naturalną bramę" w stronę rynku całej UE, ale także rosnących rynków wschodnich.

Prezydent zwrócił też uwagę, że powoli także kapitał polski zaczyna być inwestowany w Stanach Zjednoczonych.

Na konferencji prezentują się polskie firmy, m.in. z branży spożywczej, ale także poszczególne regiony naszego kraju, w tym województwa podkarpackie czy warmińsko-mazurskie.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP