Najnowsze

Komorowski: Dla polskiego i dla duńskiego miksu energetycznego węgiel jest istotny

Najnowsze

Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?
TVN24 Biznes i ŚwiatWęgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?

Dla Polski i Danii istotny jest węgiel. To pole potencjalnej współpracy obu krajów - mówił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia wystawy "Dania&Polska - współpraca i innowacje" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa następca tronu Danii, książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta. Prezydent i para książęca uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy.

Węgiel jest istotny

Jak podkreślił Komorowski, duńskie firmy są od lat obecne w Polsce. - Można mówić o duńskich specjalnościach: to sektor energetyczny, szczególnie energii odnawialnej, to ochrona środowiska, usługi medyczne oraz przemysł rolny i spożywczy, a także wzornictwo użytkowe - powiedział.

Jednocześnie prezydent zwrócił uwagę, że "dla polskiego i dla duńskiego miksu energetycznego węgiel jest istotny (...) To również ważne, potencjalne pole do naszej współpracy" - mówił.

Komorowski uważa, że "znaczenie Polski dla Danii, jak i Danii dla Polski jako partnerów w imporcie i eksporcie konsekwentnie rośnie". Dodał, że cieszy coraz większa obecność polskich firm na duńskim rynku. Jako przykład podał polskie autobusy Solaris, które jeżdżą po duńskich miastach. Wyraził nadzieję, że być może i polskie pociągi będą wkrótce wozić Duńczyków.

Rośnie współpraca gospodarcza

- Cieszę się również, że produkty polskiego rolnictwa coraz częściej obecne są w Danii - powiedział prezydent.

W jego ocenie większa otwartość na usługi świadczone przez firmy polskie w Danii i duńskie w Polsce przyczyniłyby się do wzrostu konkurencji na rynku i byłaby korzystna dla konsumentów.

- Ważne by rosła nie tylko wymiana między naszymi państwami, ale także współpraca gospodarcza, która może przenosić się na bardziej zaawansowany poziom. Chcemy, aby nasza współpraca była motorem wzrostu gospodarczego, dzięki rozwijanym innowacjom - zaznaczył prezydent.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości