Najnowsze

Komornik wszedł na twoje konto? Blajer wyjaśnił, ile pieniędzy może zabrać

Najnowsze

Twoje pieniądze
TVN24 Biznes i ŚwiatTwoje pieniądze

Kiedy komornik może zająć nasze pieniądze. I czy może on zająć każdą kwotę, jaką posiadamy? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

- Komornik może zająć 25 proc. ze świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i KRUS (emerytura, renta, zasiłek macierzyński oraz zasiłek chorobowy) - tłumaczył Tomasz Fornalski, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Lublinie.

Wyjątek stanowią zobowiązania alimentacyjne, wówczas komornik może zająć 60 proc. z emerytury bądź renty.

Alimenty lepiej płacić

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za pracę to egzekucji komorniczej podlega wynagrodzenie po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy. - Komornik zajmuje wtedy 60 proc. jeżeli chodzi o alimenty, w pozostałych przypadkach jest to 50 proc. - dodał Fornalski.

Należy pamiętać, że minimalne wynagrodzenie (1680 zł brutto) jest kwotą wolną od egzekucji, jednak ten przepis nie obowiązuje w przypadku zobowiązań alimentacyjnych. Wówczas komornik zabiera 60 proc.

W przypadku funduszu inwestycyjnego komornik może zająć całą kwotę, jaką dłużnik na nim zgromadził. Podobnie jest z lokatą w banku.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Autor: red / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości