Komórka od Google'a

Najnowsze

Aktualizacja:

Google chce stawić czoła firmom Apple i RIM - czyli producentowi urządzenia BlackBerry. Amerykański gigant internetowy zaprezentował telefon komórkowy z systemem operacyjnym Android. Ten nowy gadżet, który pozwoli firmie internetowej wejść na rosnący rynek smartphone'ów, będzie pierwszym sprzedawanym pod jej marką.

Aparat o nazwie Nexus One ma być odpowiedzią Google'a na wzrost popytu na smartphony, które umożliwiają surfowanie po sieci, robienie zdjęć czy odtwarzanie muzyki.

Oprogramowanie Google'a - Android, oparty na Linuksie - po raz pierwszy zostało wykorzystane w roku 2008 w aparacie wyprodukowanym przez tajwańską firmę HTC. Nexus One został zaprojektowany właśnie przez HTC. Będzie wykorzystywał system operacyjny Android 2.1.

Bogate wyposażenie

Na prezentacji w rodzimym Mountain View w Kalifornii przedstawiciele Google i HTC poinformowali, że smartphone wyposażony jest w procesor Snapdragon 1 GHz, wyświetlacz dotykowy o przekątnej 3,7 cala oraz o rozdzielczości 480x800 pikseli, 512 MB pamięci RAM oraz slot kart microSD do 4 GB. Nexus One ma 11,5 milimetra grubości i waży 130 gram.

Wyposażenie obejmuje też 5-megapikselowy aparat fotograficzny z lampą błyskową LED, moduł WiFi, akcelerometr, kompas oraz czujnik zbliżeniowy.

Google to największa na świecie wyszukiwarka internetowa, a jej przychody w 2008 roku wyniosły 22 mld dolarów.

Według dotychczasowych przecieków, nowy telefon ma kosztować w USA 530 dolarów bez umowy i blokady karty SIM, a w ramach 2-letniej umowy 180 dolarów.

Źródło: TVN CNBC Biznes