Komisje pozytywnie o cięciach w budżecie

Najnowsze


Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała w piątek nowelizację budżetu MON w części dot. wydatków obronnych. Resort poinformował, że większość oszczędności obejmie wydatki majątkowe; ministerstwo zapewnia, że cięcia nie dotkną strategicznych programów modernizacyjnych. Jeszcze w czwartek komisja obrony sprzeciwiała się tym cięciom.

Za przyjęciem pozytywnej opinii ws. nowelizacji budżetu zagłosowało 14 posłów; 10 było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ustawa budżetowa określiła wydatki obronne na 2013 r. na 31,4 mld zł, z czego w części "obrona narodowa" zaplanowano 31,2 mld zł. Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji budżetu ta ostatnia kwota ma spaść do 28 mld zł, z tego wydatki bieżące mają wynieść 21,7 mld zł, a majątkowe - 6,3 mld zł. Rząd chce więc zmniejszyć budżet MON o ok. 10 proc. Cięcia we wszystkich resortach mają wynieść łącznie 7,7 mld zł; największą ich część przewidziano właśnie w resorcie obrony. Debata nad zaopiniowaniem zmian w budżecie w części dotyczącej wydatków obronnych odbyła się w czwartek. Jak poinformował w czwartek posłów wiceszef MON Robert Kupiecki, większość oszczędności obejmie wydatki majątkowe, które spadną o 1 mld 876 mln zł - z 8 mld 168,8 mln zł do 6 mld 292,5 mln zł.

- Zmniejszenie wydatków w tym obszarze wymusza renegocjowanie lub przesunięcie w czasie wykonania niektórych zamówień na dostawy i remonty uzbrojenia i sprzętu. Nie dotknie to strategicznych programów modernizacyjnych - zapewnił Kupiecki.

Ponad 400 mln zł oszczędności wynika z tego, że z wojska w tym roku odejdzie mniej żołnierzy, niż początkowo założono. Resort spodziewał się odejścia 4 tys. osób, teraz szacuje to na nie więcej niż 2,8 tys. Stąd obcięcie dotacji o 241,3 mln zł, głównie zmniejszenie wypłat odpraw mieszkaniowych.

Podobnie o 143,2 mln zł spadną wydatki na świadczenia dla osób fizycznych - przede wszystkim na świadczenia emerytalne dla odchodzących żołnierzy (91,7 mln zł) i wypłaty dla żołnierzy służących w kontyngentach zagranicznych (35 mln zł), co wynika z tego, że kontyngent w Afganistanie jest redukowany szybciej niż zakładano przy planowaniu budżetu. Budżet misji zagranicznych spadnie o 19 proc. - z 560 mln zł do 453,1 mln zł.

- Zmniejszenie wydatków resortu obrony narodowej nie wpłynie na wypłatę wynagrodzeń, uposażeń oraz emerytur i rent - podkreślił Kupiecki.

Mniej pieniędzy na zdrowie

Zmniejszenie wydatków na zdrowie o ponad 80 mln zł pozytywnie zaopiniowała także sejmowa komisja zdrowia. Po dokonaniu cięć z budżetu państwa na zdrowie będzie przeznaczonych ponad 3,7 mld zł. Z projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie wydatków będzie dotyczyło głównie dofinansowania inwestycji szpitali klinicznych, innych wydatków inwestycyjnych oraz wydatków bieżących. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślał podczas posiedzenia komisji, że cięcia dotyczą inwestycji, w przypadku których nie rozstrzygnięto przetargów lub nie wydano przewidzianych środków. Cięcia objęły także środki przewidziane na wsparcie samorządów, które przekształcają szpitale w spółki - chodzi o 74 mln zł. Komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała także zmniejszenie wydatków przewidzianych na funkcjonowanie biura Rzecznika Praw Pacjenta o 200 tys. zł. Budżet RPP po zamianie wyniesie ponad 11,3 mln zł. Część posłów PiS opuściła posiedzenie komisji i nie uczestniczyła w głosowaniu nad projektem. Zdaniem tych posłów, nie dostarczono odpowiednich materiałów związanych z nowelą budżetu.

MSW tnie, ale bez wpływu na bezpieczeństwo

129,3 mln zł wyniosą oszczędności w tegorocznym budżecie zaproponowane przez MSW. Wiceminister Marcin Jabłoński zapewnił jednak, że zmiany nie wypłyną negatywnie na zapewnienie bezpieczeństwa. Z informacji przedstawionej na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych wynika, że największe oszczędności - 71 mln zł - pochodzą ze środków Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW. Drugim największym źródłem oszczędności w ramach MSW są środki na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową. Zostaną one pomniejszone o 34 mln zł. Według wcześniejszych zapowiedzi tegoroczne wydatki na emerytury mundurowe MSW miały wynieść 7,2 mld zł. - Zmniejszenie budżetu nie obejmuje wynagrodzeń i świadczeń ani środków europejskich - powiedział Jabłoński. O 3,3 mln zł zmniejszony zostanie budżet samego ministerstwa.

Biedniej w KRRiT

Na cięcia zgodziła się także sejmowa komisja kultury. Pozytywnie zaopiniowała propozycję ograniczeń w budżecie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W projekcie nowelizacji budżetu na 2013 rok przewidziano oszczędności w budżecie Rady w wysokości 172 tys. zł. Członek KRRiT Krzysztof Luft poinformował członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że na tę kwotę składają się m.in. 55 tys. zł oszczędności związane z późniejszym niż planowano początkowo wejściem w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o nowelę związaną z realizacją zadań wynikających z implementacji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych w zakresie usług na żądanie - VOD.

Mniej wydatków w Skarbie Państwa

Pozytywnie o części projektu nowelizacji budżetu wypowiedziała się we czwartek także komisja skarbu. Chodzi o część dotyczącą Skarbu Państwa oraz Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Proponowane zmiany w ustawie budżetowej na 2013 r. przedstawił na posiedzeniu komisji wiceminister Paweł Tamborski. W przypadku Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, wydatki na rok 2013 zaplanowano w ustawie budżetowej na poziomie 31 mln 489 tys. zł. Kwota zmniejszenia planu wydatków na ten rok wynosi 150 tys. zł, co daje po zmianach 31 mln 339 tys. zł.

Mniej pieniędzy dla kancelarii

Cięcia dotkną także budżety: Kancelarii Prezydenta (3 mln zł), Kancelarii Sejmu (12 mln zł.) i Kancelarii Senatu (5,3 mln zł). - Po dokonaniu powyższych ograniczeń wydatki Kancelarii Prezydenta zmniejszą się do wysokości 175,4 mln złotych - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz. mniejszona ma zostać m.in. dotacja dla Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W przypadku sejmowej kancelarii jej szef zapowiedział m.in., że 375 tys. złotych zostanie zaoszczędzanych z diet dla Rady Ochrony Pracy, dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników biur poselskich czy nagród za wieloletnią pracę dla pracowników biur poselskich. - Definitywnie rezygnujemy z nagród dla Prezydium Sejmu, które w wysokości 273 tys. złotych były w stanie zamrożenia - podkreślił Lech Czapla. Budżet kancelarii Senatu po ograniczeniu wydatków będzie wynosił w 2013 roku 92 mln zł. Jak poinformowała szefowa senackiej kancelarii Ewa Polkowska w trakcie przetargu na remont sali plenarnej Senatu udało się zmniejszyć koszty tego przedsięwzięcia o 1,2 mln zł. Świadczenia na rzecz senatorów zostały ograniczone na kwotę 756 tys. zł.

W związku z potrzebą nowelizacji budżetu państwa poszczególne resorty otrzymały w lipcu informację o skali oczekiwanych oszczędności wraz z sugestią, w których miejscach ich znalezienie będzie najprostsze. Cięcia we wszystkich resortach mają wynieść łącznie 7,7 mld zł.

Autor: ktom/ja / Źródło: PAP