Komisja zdrowia walczy o pieniądze dla lekarzy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pieniądze będą przeznaczone m.in. na szczepienia

250 mln złotych więcej dla resortu zdrowia chce sejmowa komisja zdrowia. Dodatkowa środki miałyby być przeznaczona m.in. na podwyżki dla lekarzy-rezydentów i zakup szczepionek.

Wstępny projekt zakładał przeznaczenie 21 mln na zwiększenie etatów rezydenckich i 54 mln zł na podwyżki wynagrodzeń lekarzy-rezydentów. Komisja chciała pozyskać środki m.in. ze zmniejszonego budżetu Instytutu Pamięci Narodowej. Propozycja ta była jednak krytykowana w trakcie dyskusji.

W konsekwencji Marek Balicki (LiD) wniósł o sfinansowanie podwyżek dla rezydentów m.in. z przesunięcia środków resortu zaplanowanych na zakup nowych śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak także ta propozycja nie uznała akceptacji posłów. Ostatecznie zgodzili się oni, by na rezydentury - podwyżki i zwiększenie etatów - przeznaczyć dodatkowo 21 mln zł ze środków przeznaczonych na obsługę zadłużenia zagranicznego.

25 mln na szczepienia Komisja przyjęła też poprawkę zakładającą przeznaczenie 25 mln zł na zakup szczepionek. Zwiększyła także środki budżetowe na realizację programów zdrowotnych dotyczących frakcjonowania osocza, hemofilii i leczenia antyretrowirusowego osób z HIV.

Wśród poprawek znajduje się też zakładająca zwiększenie o 15 mln zł środków na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na remonty, paliwo i wzrost płac. Komisja chce też 95 tys. na podwyżki dla pracowników Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Piecha nadal przewodniczącym komisji Podczas posiedzenia odbyła się część obrad zamknięta dla prasy. W jej trakcie posłowie zajęli się sprawą rzekomych kontaktów przewodniczącego komisji Bolesława Piechy - do niedawna wiceministra zdrowia - z przedstawicielem jednej z firm farmaceutycznych. Miało do nich dojść przy tworzeniu listy leków refundowanych.

Jak dowiedziała się PAP, Piecha nie zrezygnował z przewodniczenia komisji. Żaden z posłów nie wniósł także o odwołanie go z tej funkcji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24