Najnowsze

Komisja wściekła na rating Irlandii

Najnowsze


Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso skrytykował obniżenie przez agencję ratingową Moody's oceny wiarygodności kredytowej Irlandii do poziomu śmieciowego, co jego zdaniem jest "niezrozumiałe".

Jak głosi przekazane przez rzeczniczkę Barroso oświadczenie, irlandzki rząd wraz z partnerami międzynarodowymi konsekwentnie dążył do realizacji uzgodnionych przedsięwzięć oszczędnościowych i reformatorskich.

"Irlandia jest teraz na właściwej drodze" - zaznaczył szef KE, dodając, iż jest jeszcze wiele do zrobienia i nie ma żadnego powodu, by pozostawiać ten kraj samemu sobie.

Zdaniem Barroso, jest "co najmniej wątpliwe", dlaczego ocena Moody's została opublikowana tuż przed przewidzianym na czwartek ogłoszeniem przez "trojkę" ekspertów KE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego wyników analizy dotychczasowych irlandzkich działań antykryzysowych.

W wtorek w nocy Moody's obniżył rating Irlandii z poziomu Baa3 do Ba1, który oznacza, że wypłacalność tego kraju może być wątpliwa. Tym samym Irlandia dołączyła do Portugalii i Grecji, których dług ma tzw. śmieciowy rating.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości