Komisarz wciąż czeka na list z Warszawy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCKomisarz wciąż czeka na list z Warszawy

Komisja Europejska wciąż nie dostała od polskiego rządu formalnego listu z pełnym planem reformy finansów państwa. Na razie zadowala ją otrzymany od ministra finansów zarys planu schodzenia z deficytem do 3 proc. PKB w 2012 roku - powiedział w Brukseli komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Rehn dodał, że "w najbliższym czasie" spodziewa się oficjalnego listu. - Oczekuję, że Polska podejmie wystarczające kroki, które pozwolą zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych kraju poniżej 3 proc. PKB w przyszłym roku, zgodnie z wyznaczonym celem - powiedział unijny komisarz.

Przyznał on na konferencji prasowej, że wciąż nie otrzymał z Polski formalnej odpowiedzi na swój list z połowy stycznia. Prosił w nim Polskę o przedstawienie planu reform, które pozwolą zrealizować cel wyznaczony Polsce w ramach procedury nadmiernego deficytu. To oznacza konieczność jego ograniczenia do wymaganych Paktem Stabilności i Wzrostu 3 proc. PKB do 2012 r.

W opublikowanych we wtorek prognozach, KE zrewidowała w górę swoje prognozy gospodarcze w odniesieniu do tempa wzrostu PKB w Polsce, podwyższając prognozę wzrostu gospodarczego. Tempo wzrostu PKB w Polsce ma wynieść w tym roku 4,1 proc., głównie dzięki publicznym inwestycjom w infrastrukturę, inwestycjom prywatnym i prawdopodobnemu wzrostowi konsumpcji.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC