Komisarz odwiedzi stocznie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plUnijna komisarz na miejscu zapozna się z sytuacją w stoczniach

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes pojedzie z zapowiadaną od dawna wizytą do polskich stoczni 1-2 grudnia - zapowiedział jej rzecznik Jonathan Todd.

- Podczas dwudniowej wizyty odwiedzi stocznie w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie - powiedział Todd. Dodał, że Kroes pojedzie także do Warszawy, by rozmawiać z przedstawicielami rządu - ale szczegółów tych spotkań jeszcze nie zaplanowano.

Nieoczekiwaną obietnicę przyjazdu do polskich stoczni Kroes złożyła 16 września protestującym w Brukseli stoczniowcom z Gdyni i Szczecina.

Plany ratunkowe

Chęć wyjazdu potwierdziła, ogłaszając 6 listopada decyzję KE w sprawie pomocy dla stoczni w Gdyni i Szczecinie. KE zażądała jej zwrotu dzięki wyprzedaży w przetargach majątku stoczni, dając jednocześnie szansę - dzięki przyjęciu specjalnej ustawy - na zachowanie produkcji i miejsc pracy po przejęciu zakładów przez nowych inwestorów.

Rząd rozmawia teraz ze związkowcami ze Szczecina i Gdyni o projekcie tzw. specustawy, chcąc utrzymać ciągłość produkcyjną stoczni do czasu sprzedaży ich aktywów i prywatyzacji oraz sfinansować programy dobrowolnych odejść stoczniowców z pracy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl