Kolorado zarabia na podatkach ze sprzedaży marihuany - już 2 mln dolarów


2 mln dolarów z podatków ze sprzedaży marihuany wpłynęło w styczniu 2014 roku do kasy stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ten stan jako pierwszy w USA zalegalizował sprzedaż marihuany.

Pierwsze sklepy z marihuaną otwarto w tym stanie 1 stycznia 2014 roku. W sumie 59 firm prowadzi taki biznes. Według ich zeznań podatkowych przedsiębiorstwa sprzedały w pierwszym miesiącu tego roku marihuanę wartą 14 mln dolarów. Z tego 2 mln dolarów trafiło wprost budżetu stanu Kolorado w ramach podatku. Jeżeli do tej kwoty doliczyć wpływy z podatków ze sprzedaży marihuany dla firm medycznych zyski stanu są jeszcze wyższe i sięgają 3,5 mln dolarów.

Są pieniądze na leczenie

Władze stanu podają, że pieniądze uzyskane z podatków posłużą na edukację i profilaktykę wśród młodzieży, a także leczenie uzależnień. Gubernator stanu Kolorado John Hickenlooper już wcześniej zapowiedział, że część tej kwoty będzie także przeznaczona na podniesienie poziomu usług medycznych w miejscowych szpitalach.

Duże zyski

Stosowanie marihuany dla celów medycznych jest dopuszczalne w 19 stanach USA. Jednak pierwsze sklepy z marihuaną sprzedawaną dla rekreacji otwarto w styczniu 2014 roku w stanie Kolorado. Od nowego roku osoby, które ukończyły 21 lat mogą jednorazowo kupić do 28 gramów marihuany. Cena takiej porcji, w zależności od ceny, waha się od 100 do 300 dolarów.

Kolejne stany

Po otwarciu pierwszych coffe shopów ustawiły się do nich długie kolejki. Największe wzrosty odnotowała firma MediSwipe. Jej akcje w kilka pierwszych dni sprzedaży wzrosły o blisko 70 proc. Firma chce poszerzyć działalność także na stan Waszyngton, gdzie rekreacyjne zażywanie marihuany również zostało zalegalizowane. Jednak pierwsze punkty sprzedaży ruszą tam dopiero na wiosnę. Zwolennicy legalizacji marihuany domagają się liberalizacji przepisów także w stanach Delaware, New Hampshire, Rhode Island, Vermont i na Hawajach.

02.01.2014 | USA: Kolorado otwiera sklepy z marihuaną
02.01.2014 | USA: Kolorado otwiera sklepy z marihuanąMonika Krajewska | Fakty TVN

Autor: msz/klim/ / Źródło: BBC, TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości