Kolejowy wizjoner zawieszony

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jakub Majewski zawieszony

Rada nadzorcza spółki Koleje Mazowieckie zawiesiła prezesa Jakuba Majewskiego - podał portal tvnwarszawa.pl. Majewski, który stoi na czele spółki od połowy roku proponował radykalne reformy i zmianę mentalności. Przegrał z oporem związków zawodowych, których działalność w spółce chciał ograniczyć.

- Prezes Majewski został zawieszony przez radę nadzorczą - potwierdził informacje TVN Warszawa Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, przewodniczący komisji strategii rozwoju regionalnego sejmiku wojewódzkiego z Platformy Obywatelskiej. Wsześniej zapewniał, że stołeczna PO popiera propozycje prezesa. Te jednak od tygodni, w więc od czasu, jak został mianowany, budzą kontrowersje.

Opór wobec zmian

Niepokoi nas to, że pracowników z dużym doświadczeniem zawodowym świadomie niszczy się i zastrasza, by stworzyć miejsca dla ludzi z zewnątrz. Jedynym kryterium kwalifikacyjnym kandydata na lukratywne stanowisko w spółce jest znajomość z nowym prezesem i przyklaskiwanie jego pomysłom ozz o km

Mówiono też, że chciał wystąpienia spółki ze Związku Pracodawców Kolejowych, a co za tym idzie pozbawienie pracowników uprawnień wynikających z Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który na kolei jest korzystny dla załogi.

Plany Majewskiego od początku były krytykowane, głównie przez związki zawodowe. Został też oskarżony o mobbing przez byłych pracowników firmy. Konflikt nabrzmiewał od kilku tygodni, a decyzja rady nie jest zaskoczeniem.

- Pracownicy administracji nie są pewni jutra – opisuje sytuację w spółce Ryszard Filochowski z OZZ Pracowników Transportu. O nieprawidłowościach związkowcy napisali do marszałka województwa. - Niepokoi nas to, że pracowników z dużym doświadczeniem zawodowym świadomie niszczy się i zastrasza, by stworzyć miejsca dla ludzi z zewnątrz. Jedynym kryterium kwalifikacyjnym kandydata na lukratywne stanowisko w spółce jest znajomość z nowym prezesem i przyklaskiwanie jego pomysłom – czytamy w piśmie.

Pionierzy lokalnej kolei

Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. to pierwsza w Polsce samorządowa spółka kolejowa. Została powołana 29 lipca 2004 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o, a 1 stycznia 2005 roku rozpoczęła działalność przewozową. Jej pociągi obsługują krótkie kolejowe przewozy wokół stolicy.

W 2008 roku Koleje Mazowieckie przewiozły blisko 50 mln pasażerów. Dla porównania Metro Warszawskie - 120 mln pasażerów.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24