Kolejny przekręt na miliardy dolarów

Najnowsze

Aktualizacja:

Teksański miliarder i sponsor krykieta, Sir Allen Stanford, został obwiniony o zdefraudowanie ponad 8 miliardów dolarów - poinformowała amerykańska Agencje Kontroli Finansowej po tym jak agenci federalni przeprowadzili kontrolę w biurach Stanforda w USA.

Amerykańska Agencja Kontroli Finansowej złożyła do sądu federalnego w Dallas oskarżenie wobec Sir Allena Stanforda i jego dwóch współpracowników z Stanford Financial Group. Zarzucono im nieuczciwą sprzedaż wysokooprocentowanych obligacji o łącznej wartości 8 miliardów dolarów.

Stanford International Bank oferował nadzwyczaj wysokie oprocentowanie dla swoich obligacji, wielokrotnie przekraczające proponowane przez tradycyjne banki.

Dzisiaj nieczynne

"Stanford Financial jest otwarty dla firm, ale jest niedostępny dla indywidualnych odbiorców" - głosiła notatka wywieszona we wtorek na drzwiach siedziby w Houston.

Agencja Kontroli obecnie dąży do zamrożenia aktywów spółki i zamierza je przejąć, aby uchronić osoby, które stały się ofiarami działalności banku.

Nie będzie więcej sponsorował krykieta

Sir Stanford jest znany jako wielki fanem krykieta. Organizował turniej tej dyscypliny na Karaibach, ma teź własnej drużynę.

W grudniu zeszłego roku w Stanach Zjednoczonych wyszedł na jaw "finansowy przekręt stulecia". Bernard Madoff, szanowany amerykański biznesmen, założyciel giełdy NASDAQ i były przewodniczący jej rady nadzorczej, oraz założyciel Bernard Madoff Investment Securities, został zatrzymany przez FBI w związku z zdefraudowaniem 50 miliardów dolarów.

Źródło: bbc.co.uk, Reuters