Kolejny gigant dołuje przez greckie papiery

Najnowsze

TVN24Commerzbank ze stratą przez greckie obligacje

678 mln euro pod kreską był w trzecim kwartale niemiecki Commerzbank po tym, jak odpisał 798 mln euro z tytułu straty na greckich obligacjach. W środę o podobnym odpisie poinformował francuski BNP Paribas. Mimo tego udało mu się utrzymać dodatni wynik.

Jeszcze przed rokiem drugi co do wielkości niemiecki bank zarobił w trzecim kwartale 113 mln euro.

Powodem odpisów w bilansie za ostatnie trzy miesiące był uzgodniony w zeszłym tygodniu na szczycie strefy euro plan redukcji zadłużenia Grecji o 100 mld euro z 50-procentową stratą wierzycieli. W bilansie Commerzbanku oszacowano wartość greckich papierów na 1,4 mld euro. W sumie zainwestował on 13 mld euro w papiery krajów strefy euro, które obecnie mają problemy ze spłatą zadłużenia.

Prezes zarządu banku Martin Blessing poinformował, że pomimo trudnej sytuacji i zaostrzenia przez UE wymogów dotyczących kapitału własnego, bank zamierza obejść się bez pomocy państwa, z której skorzystał w 2009 roku, kiedy dostał od rządu 18,2 mld euro i został częściowo znacjonalizowany.

Teraz bank planuje natomiast możliwie szybko ograniczyć formy działalności, nienależące do głównego obszaru działania spółki, do których zaliczono skupowanie obligacji rządowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24