Kolejny europejski bank z rządowym wsparciem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dexia specjalizuje się w obsłudze sektora publicznego

Rządy Belgii, Francji i Luksemburga zapowiedziały, że zamierzają wesprzeć bank Dexia kwotą ok. 6,4 mld euro. To kolejna taka decyzja, w poniedziałek znacjonalizowany został bank Fortis.

Francusko-belgijska Dexia jest tzw. bankiem sektora publicznego - obsługuje finanse rządowe i samorządowe. Specjalizuje się w udzielaniu pożyczek instytucjom lokalnym, które straciły pieniądze zainwestowane w USA.

W poniedziałek akcje tego banku straciły na wartości 30 proc.

Belgijskie władze i inwestorzy oświadczyli, że wesprą bank trzema miliardami euro. Francuski rząd obiecał kolejne trzy miliardy euro, a rząd Luksemburga 376 milionów euro. Francuzi i Belgowie zainwestują w bank powiększając jego kapitał, a Luksemburg wykupi obligacje banku.

Od 2006 roku grupa kapitałowa Dexia działała w Polsce pod nazwą Dexia KommunalKredit Polska. Od niedawna polski oddział banku jest niezależny. Bank kredytuje m.in. część polskich dużych miast pożyczając pieniądze na budowę dróg, mostów, wodociągów czy na inwestycje ekologiczne.

To drugi belgijski bank, który otrzyma rządowe wsparcie. W niedzielę bank Fortis otrzymał od rządów Belgii, Danii i Luksemburga obietnicę pomocy w wysokości 11 miliardów euro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fortis znacjonalizowany

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24