Kolejny cios w gospodarkę Grecji

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huO 15 proc. mogą spaść zyski z turystki w Grecji

Wpływy z turystyki mogą spaść w bieżącym roku w Grecji o 15 procent z powodu pogłębiającego się kryzysu finansowego i niepewności dotyczącej pozostania kraju w strefie euro - poinformowało greckie stowarzyszenie firm turystycznych. To kolejny cios w Grecką gospodarkę bo branża turystyczna wytwarza do 18 proc. PKB.

- Będziemy mieć do czynienia z widocznym spadkiem wpływów z turystyki - powiedział agencji Reuters szef stowarzyszenia firm turystycznych w Grecji Andreas Andreadis.

W ubiegłym roku Grecję odwiedziło ok. 1,5 mln turystów więcej niż rok wcześniej, osiągając rekordowy poziom 16,5 mln odwiedzających. W 2011 roku dochody z turystyki wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 o 10 proc. do 10,5 mld euro. Turystyka jest ważnym sektorem gospodarki Grecji; generuje od 15 do 18 proc. PKB i jedną piątą miejsc pracy.

Greckie reformy

Zdaniem ekspertów w zadłużonym kraju, który jest zagrożony wyjściem ze strefy euro, konieczne są drastyczne oszczędności. Grecja jednak musi przeprowadzić 17 czerwca nowe wybory parlamentarne, ponieważ w wyniku głosowania z 6 maja zdecydowanej większości nie uzyskały w parlamencie ani partie popierające oszczędności i pomoc zagraniczną, ani ugrupowania im przeciwne.

Autor: kmmtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu