Kolejne przetargi na ekspresówki. "Prawie 50 km nowych dróg"

TVN24 Biznes

tvn24GDDKiA ogłosiła przetargi na cztery odcinki dróg ekspresowych

GDDKiA ogłosiła w piątek przetargi na budowę czterech odcinków dróg ekspresowych: S5 w woj. wielkopolskim, S7 w woj. warmińsko-mazurskim i dwóch odcinków S19 na Podkarpaciu. "To prawie 50 km nowych dróg" - poinformowała Dyrekcja w komunikacie.

Najdłuższy ma być fragment S5 w woj. wielkopolskim. Odcinek pomiędzy Gnieznem a Żninem o długości ponad 18 kilometrów ma być kontynuacją drogi ekspresowej S5 od Poznania do Gniezna, oddanej kierowcom przed Euro 2012. Wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na I kwartał 2014 roku. Zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu nastąpić ma w roku 2016.

Kolejne kilometry

Rzecznik poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Alina Cieślak poinformowała, że w ramach umowy wykonawca wybuduje 18,3-kilometrowy fragment drogi ekspresowej, trzy węzły drogowe: Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. W ciągu S5 powstanie 19 obiektów inżynierskich, w tym 4 mosty, 2 Miejsca Obsługi Podróżnych, sieć dróg dojazdowych, urządzenia ochrony środowiska, odwodnienie i oświetlenie. Na całym odcinku zostaną zamontowane urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz ogrodzenie. Jak poinformowała Dyrekcja, na S7 między Miłomłynem a Ostródą Północ ma powstać 9,2 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z drogami serwisowymi, obiektami inżynierskimi oraz obiektami ochrony środowiska. Wyremontowane będą też wybrane drogi lokalne. "Budowa ta udrożni uczęszczaną trasę w kierunku Elbląga" - wskazała Dyrekcja.

Optymalizuj i buduj

Pierwszy przetarg na budowę S19 dotyczy budowy drogi o długości 12,5 km na odcinku od Sokołowa Małopolskiego do Stobiernej, która bezpośrednio połączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna - Rzeszów. Jak poinformował Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA, wykonawca będzie musiał wybudować m.in. węzeł Sokołów Małopolski na drodze wojewódzkiej nr 875. Drugi przetarg na budowę S19 na odcinku od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe będzie miał długość 6,3 km. Jest powiązany z budowanym obecnie odcinkiem drogi S-19 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza. W ramach tego projektu wykonawca będzie musiał wybudować m.in. czteropasmową drogę, węzeł i przebudować infrastrukturę techniczną. Odcinek ten stanowić będzie kolejną część autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Wysocki zaznaczył, że oba odcinki S19 będą realizowane w systemie optymalizuj - buduj. - To znaczy, że wykonawca będzie miał już gotową część dokumentacji i będzie mógł wprowadzać do niej pewne zmiany, np. proponować nowe technologie czy rozwiązania. Warunkiem jest jednak zachowanie parametrów technicznych i jakościowych drogi - wyjaśnił Wysocki. S19 stanowi główną trasę komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju.

Więcej przetargów

W ubiegłym tygodniu GDDKiA ogłosiła przetargi na pięć odcinków dróg ekspresowych, a do końca czerwca planuje ogłosić dziewięć kolejnych. Łącznie w czerwcu br. ma być ogłoszonych 18 przetargów na budowę ponad 250 km dróg ekspresowych. - W drugiej połowie 2013 r., rozpiszemy kolejne przetargi na budowę odcinków o długości około 480 km. Tylko w tym roku zostaną ogłoszone postępowania na budowę lub projektowanie i budowę ponad 700 km nowych dróg szybkiego ruchu - zapowiedziała Dyrekcja.

Autor: mn/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24