Kolejne kraje gwarantują depozyty bankowe

Najnowsze

Aktualizacja:

Austria, Słowacja i Cypr dołączyły do grupy krajów, które starają się tchnąć więcej zaufania do systemu bankowego, wprowadzając pełną ochronę wkładów oszczędnościowych w bankach.

- Idąc wzorem Niemiec, rząd Austrii wprowadził pełną ochronę wkładów oszczędnościowych w bankach - poinformował w środę po posiedzeniu rządu socjaldemokratyczny kanclerz Alfred Gusenbauer. Jak zaznaczył wicekanclerz i minister finansów Wilhelm Molterer ze współtworzącej koalicję rządową konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), gwarancje te obowiązują z mocą wsteczną od 1 października.

Także rząd Słowacji zaoferował nielimitowaną ochronę dla depozytów bankowych. Do wejścia jej w życie potrzebna jest jednak jeszcze akceptacja parlamentu. Obecnie na Słowacji ochrona obejmuje 90 proc. depozytu, nie więcej jednak niż 20 tysięcy euro.

- Musimy działać w odpowiedzi na to, co się dzieje na rynkach. To rozwiązanie jest możliwe, nasz system bankowy jest bezpieczny - powiedział premier Słowacji Robert Fico.

Cypr gwarantuje do 100 tysięcy euro

Aby wzmóc zaufanie do systemu bankowego, rząd cypryjski zagwarantuje bezpieczeństwo lokat bankowych do wysokości 100 tysięcy euro - zapowiedział minister finansów tego kraju.

Charilaos Stawrakis poinformował, że władze podwoją ustalone we wtorek przez Unię Europejską na 50 tysięcy euro limity gwarancji lokat bankowych. - Naszą główną powinnością jako rządu jest wspieranie systemu bankowego i instytucji spółdzielczych w celu ochrony depozytów obywateli i klientów - powiedział minister po spotkaniu z przedstawicielami banków.

We wtorek ministrowie finansów krajów UE porozumieli się w sprawie podwyższenia gwarancji depozytów bankowych z obecnych obowiązkowych 20 tys. do 50 tys. euro. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Dodatkowe zabezpieczenia depozytów wprowadziło już m.in. Grecja, Irlandia i Wielka Brytania. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Natomiast władze Bułgarii zapowiedziały, że nie zamierzają podwyższać bankowych gwarancji. Jak argumentowano, większość bankowych wkładów Bułgarów jest niższa niż obecnie obowiązująca granica 40 tysięcy lewów (20 tys. euro). CZYTAJ WIĘCEJ: Bułgaria nie podwyższy gwarancji depozytów

Źródło: PAP