Kolejna odsłona skandalu. Rezygnuje dyrektor bankowego giganta

Najnowsze


Dyrektor naczelny brytyjskiego banku Barclays Bob Diamond zrezygnował ze swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. To pokłosie głośnej afery związanej z manipulowaniem stopą kredytu międzybankowego Libor. Odejścia Diamonda domagali się politycy i udziałowcy banku.

Wyjaśniając powody swojej decyzji, Bob Diamond stwierdził, że zewnętrzne naciski szkodzą funkcjonowaniu banku, a on nie może pozwolić, aby taka sytuacja trwała w nieskończoność. - Jestem bardzo zawiedziony, ponieważ wydarzenia ostatniego tygodnia dają oddalony od rzeczywistości obraz Barclays i jego pracowników - oświadczył w Diamond w komunikacie umieszonym na stronie banku.

"Dobra dezycja"

Brytyjski minister finansów George Osborne dymisję dyrektora naczelnego Barclays przyjął z zadowoleniem. - Myślę, że to dobra decyzja dla Barclays, myślę, że to dobra decyzja dla kraju - powiedział Osborne. Dodał, że ma nadzieje, iż jest to "pierwszy krok do nowej kultury odpowiedzialności w brytyjskiej bankowości".

Dymisje po aferze

Wczoraj dymisję złożył prezes Barclays Marcus Agius biorąc na siebie całą odpowiedzialność za skandal jakim okazało się manipulowanie danymi przez tę instytucję finansową. Agius zajmie się jeszcze poszukiwaniem następcy Diamonda. Zarówno Agius i Diamond będą w tym tygodniu przesłuchiwani przez komisję parlamentarną.

Rekordowa kara

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru bankowego nałożyły w zeszłym tygodniu na Barclays grzywny łącznej wysokości 290 milionów funtów szterlingów (ok. 360 mln euro) za przedstawianie nieprawdziwych danych. Barclays przyznał, że niektórzy jego traderzy usiłowali manipulować ustalaniem stopy procentowej kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie (Libor - London Interbank Offered Rate). Podając się do dymisji Agius powiedział, że skandal ten był "druzgocącym ciosem" dla reputacji banku. Wyraził ubolewanie i przepraszał "klientów, pracowników i udziałowców".

Znaczenie Libor

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez agencję Thomsona-Reutersa w oparciu o dane dostarczane przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie.

Sprawić lepsze wrażenie

Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była i po to, by umożliwiać spekulacje. Libor oraz będąca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) mają bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Dochodzenie ws. manipulowania Libor wszczęto także wobec innych banków - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS.

Autor: km / Źródło: PAP,Reuters, BBC