Najnowsze

Kolejna kandydatka PO w RPP

Najnowsze

Aktualizacja:
 
TVN24Sejm wybrał nowego członka RPP

Sejm wybrał we wtorek posłankę PO Annę Zielińską-Głębocką do Rady Polityki Pieniężnej. Za jej wyborem głosowało 249 posłów. Lewica zgłaszała jako swojego kandydata prof. Krzysztofa Jajugę, a PiS - prof. Andrzeja Kaźmierczaka.

Wcześniej sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wszystkie trzy kandydatury na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Spośród tej trójki Sejm mógł powołać do RPP tylko jedną osobę.

Parlament wybrał już wszystkich

Kadencja dwóch członków Rady wybranych przez Sejm (Jana Czekaja i Mirosława Pietrewicza) upłynęła 9 stycznia 2010 r. i na ich miejsce Sejm powołał 8 stycznia Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego.

Poparcia posłów nie uzyskali Jajuga i Kaźmierczak, ale kluby Lewicy i PiS zgłosiły ich kandydatury ponownie. Kadencja trzeciego "sejmowego" członka kończyła się 7 lutego 2010 roku. To jego miejsce zajmie prof. Zielińska-Głębocka.

Kadencja trzech członków Rady wybranych przez Senat upłynęła 23 stycznia 2010 r. Senat powołał na ich miejsce Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego, których zgłosili senatorowie PO.

Sześcioletnia kadencja członków RPP powoływanych przez prezydenta upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r. Prezydent nie wskazał jeszcze, kto przez niego zostanie wybrany do RPP.

Kto zasiada w radzie?

Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes - jako przewodniczący Rady - oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Zgodnie z Konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna za prowadzenie polityki monetarnej banku centralnego, w tym niedopuszczanie do nadmiernego wzrostu cen.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości