Kolejka chętnych na prezesa Kompanii Węglowej

TVN24 Biznes

kwsa.plSpółka nie ma prezesa od jesieni ubiegłego roku

Trzy z pięciu zgłaszających się osób przeszły wstępną selekcję w konkursie na prezesa Kompanii Węglowej. 17 kandydatów ubiega się o stanowiska pięciu wiceprezesów - podała w piątek spółka.

Jak podano na stronie internetowej Kompanii Węglowej, w konkursie na członków zarządu spółki wpłynęły łącznie 34 pisemne zgłoszenia. Pięć osób ubiegało się o stanowisko prezesa, pozostałe aplikacje dotyczyły stanowisk wiceprezesów. Po dokonaniu kontroli zgłoszeń rada nadzorcza dopuściła 20 kandydatów. Pozostali nie spełnili wymagań zawartych w ogłoszeniu prasowym. Zgodnie z decyzją rady trzech kandydatów może w dalszym postępowaniu ubiegać się o stanowisko prezesa. Według nieoficjalnych informacji, jedną z osób starających się o tę posadę jest były prezes lubelskiej kopalni Bogdanka Mirosław Taras.

Kilka etapów

Po selekcji dokonanej przez radę, wiceprezes ds. ekonomiki i finansów zostanie wybrany spośród czterech osób, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu spośród trzech kandydatów. Po dwóch kandydatów stara się o stanowisko wiceprezesów ds. produkcji i pracy, a sześciu o stanowisko wiceprezesa ds. restrukturyzacji i rozwoju.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami dopuszczonymi do dalszego postępowania mają się odbyć w ostatnim tygodniu kwietnia.

Spółka nie ma prezesa od jesieni ubiegłego roku, kiedy dymisję złożyła Joanna Strzelec-Łobodzińska; stanowisko stracił wówczas także jeden z wiceprezesów. Prace zarządu koordynuje obecnie wiceprezes ds. produkcji Marek Uszko.

KW przeżywa problemy finansowe. W ubiegłym roku firma straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Kilka tygodni temu rada nadzorcza przyjęła program restrukturyzacji spółki do 2020 r., dzięki któremu firma ma zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł i odzyskać rentowność.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl