Koleje skaczą sobie do gardła

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgPrzewozy Reginalne chcą spłacić długi za użytkowanie torów dopiero w 2012 roku

- Nie płacą nam - skarżą się PKP Polskie Linie Kolejowe na Przewozy Regionalne i występują do Urzędu Transportu Kolejowego o zbadanie wiarygodności finansowej Przewozów Regionalnych i ewentualne cofnięcie im licencji. Spółka jest winna PKP PLK 378,5 mln zł. PR zapewniają, że spłacają zobowiązania, ale dług rośnie.

PKP PLK zarządzają polską siecią torów i za opłatą udostępniają je przewoźnikom.

Skąd ten wniosek

Jak zapewniła we wtorek na konferencji prasowej Katarzyna Janio z zarządu PKP PLK, firma ta zaapelowała do marszałków województw, którzy są właścicielami Przewozów Regionalnych, by podjęli działania zmierzające do spłaty zadłużenia Przewozów Regionalnych. Zarządca infrastruktury skierował też do Urzędu Transportu Kolejowego wniosek o zbadanie wiarygodności finansowej spółki i ewentualne cofnięcie jej licencji.

- Urzędy marszałkowskie muszą mieć świadomość, w jakim stanie znajduje się należąca do nich spółka, a nie w każdym jest taka świadomość. Stąd nasz wniosek do UTK - powiedział Zbigniew Zarychta z zarządu PKP PLK.

"Nie wyrzucimy ich z torów"

Janio zaznaczyła, że zarządca infrastruktury nie planuje podjęcia "drastycznych, ani dramatycznych kroków", czyli wstrzymania niektórych pociągów. Do podobnej sytuacji doszło już w maju, kiedy ze względu na długi Przewozów Regionalnych, PKP PLK przez kilka tygodni nie wypuszczały na tory kilkudziesięciu pociągów międzywojewódzkich tego przewoźnika.

- Pasażerowie Przewozów Regionalnych są też naszymi klientami i nie chcemy, by zostali bez transportu. Szczególnie, że jest zima i zbliżają się święta - powiedziała.

Dodała, że Przewozy Regionalne tylko częściowo regulują płatności za dostęp do torów.

- Jak tak dalej pójdzie, to niedługo zadłużenie przekroczy 0,5 mld zł - powiedziała Janio. Dodała, że samorządowy przewoźnik nie wykazuje woli dojścia do porozumienia i nie przedstawia realistycznych propozycji spłaty zadłużenia.

- Udostępniamy tory 48 przewoźnikom, a tylko z Przewozami Regionalnymi są problemy - zaznaczyła.

Przewozy Regionalne obiecują

Prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska uważa, że nie ma podstaw do cofnięcia licencji spółce.

- W zeszłym roku mieliśmy w spółce kontrolę UTK. Przedstawiliśmy wtedy biznesplan, który realizujemy - powiedziała PAP.

Dodała, że przewoźnik we wrześniu przedstawił zarządcy infrastruktury harmonogram spłat zobowiązań spółki wobec PKP PLK i go realizuje.

- Rozumiem, że ten harmonogram jest trudny do zaakceptowania dla PKP PLK, ale to jedyna propozycja, jaką jesteśmy w stanie w tym momencie zrealizować - powiedziała. Według harmonogramu Przewozy Regionalne mają spłacić zaległe zadłużenie u PKP PLK do końca 2012 roku.

Dodała, że spółka szuka pieniędzy na spłacenie zaległości. Przewozy Regionalne chcą pozyskać 350-600 mln zł z leasingu zwrotnego taboru. Jak powiedziała Kuczewska-Łaska, przewoźnik spotkał się z pięcioma instytucjami, które mogą być zainteresowane taką transakcją. Zaznaczyła, że PKP PLK jest ostatnią spółką z Grupy PKP, z którą przewoźnik nie porozumiał się jeszcze co do spłaty zadłużenia.

PKP PLK: to nie do przyjęcia

Katarzyna Janio z PKP PLK zaznaczyła, że propozycja spłaty zadłużenia przedstawiona przez Przewozy Regionalne jest nie do przyjęcia, ponieważ zakłada rozpoczęcie spłacania zadłużenia dopiero od lipca 2011 roku.

- Podpisanie takiego porozumienia byłoby działaniem na szkodę spółki, ponieważ zablokowałoby możliwość dochodzenia naszych roszczeń w sądzie - powiedziała.

PKP PLK i Przewozy Regionalne mają rozmawiać na temat zadłużenia 14 grudnia. Na pytanie, co się stanie, jeśli firmy nie dojdą do porozumienia, Janio odpowiedziała: "będziemy negocjować dalej".

Tanie Linie mają kłopoty z rozkładem

We wtorek Przewozy Regionalne i PKP Intercity zawarły porozumienie, dzięki któremu nowy rozkład jazdy obowiązujący od 12 grudnia będzie wygodniejszy dla pasażerów - poinformował prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Jaroszyński.

W Tanich Liniach kolejowych pasażerowie mogą mieć problemy z kupieniem miejscówek w pociągach kursujących według nowego rozkładu jazdy - poinformowała we wtorek rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska. Zapewniła, że do czwartku problem powinien zostać rozwiązany.

Nowy, roczny rozkład jazdy ma obowiązywać od niedzieli, czyli od 12 grudnia. Jak wyjaśniła rzeczniczka, problem ze sprzedażą biletów dotyczy pociągów TLK objętych nieobowiązkową rezerwacją miejsc.

- Kłopoty ze sprzedażą wynikają z tego, że nowy rozkład jazdy został zaakceptowany dopiero w piątek. Wszystkie zmiany trzeba wprowadzić do systemu, a to trochę potrwa, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo - powiedziała rzeczniczka.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org