Kolej znów zmienia rozkład jazdy. Zobacz jak

Najnowsze

Aktualizacja:

1 czerwca - już po raz drugi w tym roku - zmieni się rozkład jazdy pociągów. Przy tej okazji na polskie tory powróci znana - i niegdyś lubiana - kategoria pociągów: ekspresy. Zmieniają się też zasady rezerwowania miejsc siedzących.

Nowy rozkład PKP Intercity obejmuje 250 pociągów TLK, 46 ekspresów i 22 pociągi Ekspres Intecity. Te dwie ostatnie grupy zastępują dotychczasowe pociągi Intercity.

Pociągi TLK mają poruszać się po torach z prędkości do 120 km/h. Będzie możliwe kupienie biletów przez internet, a w klasie 1 rezerwacja miejsca siedzącego będzie obowiązkowa (za kwotę 6 zł). Według przewoźnika to odpowiedź na pojawiające się problemy, gdy pasażerowie nie mieścili się do podstawionego składu.

Nowe ekspresy będą objęte całkowitą rezerwacją miejsc, pasażerowie mają podróżować w 6-miejscowych przedziałach, gdzie zastaną darmową prasę i poczęstunek. W tych pociągach obowiązkowa miejscówka ma kosztować 12,50 zł. Przewoźnik nie podał prędkości podróży.

Wiadomo natomiast, że Ekspresy Intercity mają jeździć z prędkościami do 160 km/h, być wyposażone w klimatyzowane wagony, a w 1 klasie dawać dostęp do internetu. Cena miejscówki to 16 zł. W tych pociągach mają też funkcjonować specjalne tzw. przedziały menedżerskie. Ekspresy Intercity połączą Warszawę przez Poznań ze Szczecinem i Wrocławiem, a także z Krakowem i Gdynią.

Źródło: tvn24