Kolej też truje

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKolej dwukrotnie bardziej szkodzi środowisku niż dotąd sądzono

Kolej uważana była przez lata za najmniej szkodliwy dla środowiska środek transportu. Tymczasem zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego faktyczna ilość gazów cieplarnianych, jaką emituje do atmosfery ten rodzaj transportu, jest dwukrotnie wyższy niż dotychczas sądzono - napisał amerykański magazyn "NewScientist".

Eksperci są zdania, że aby otrzymać pełen obraz tego, jaki wpływ na klimat ma transport kolejowy, trzeba policzyć, ile szkodliwych substancji przedostaje się do atmosfery podczas produkcji pociągów oraz w trakcie budowy i eksploatacji infrastruktury kolejowej.

Do tej pory, w tego typu badaniach, brano pod uwagę jedynie zanieczyszczenia emitowane przez same pociągi.

Okazuje się, że wiele szkodliwych dla środowiska substancji powstaje przy eksploatacji taboru (np. czyszczeniu i remontach), podczas budowy torów i bocznic oraz na przydworcowych parkingach samochodowych.

Pociągi pożerają energię

Naukowcy policzyli także, ile zanieczyszczeń powstaje przy produkcji energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia peronów, bocznic kolejowych i dworców. Dotychczas brano bowiem pod uwagę jedynie ilość energii potrzebnej do zasilenia trakcji.

W porównaniu do ponad dziesięciu środków transportu, jakie wzięli "pod lupę" naukowcy, kolej wypadła zdecydowanie najgorzej.

Naukowcy policzyli też, ile zanieczyszczeń "wyprodukuje" pasażer, który uda się w tę samą podróż pociągiem i średniej wielkości samolotem odrzutowym. Okazało się, że wybierając samolot mniej zatrujemy klimat.

Wyniki najnowszych badań nie były także łaskawe dla elektrycznego transportu miejskiego. Okazuje się, że jeżeli tramwaje są zasilane energią elektryczną wyprodukowaną z paliw kopalnych, czyli np. z węgla, mogą być tak samo nieprzyjazne dla środowiska jak duży samolot pasażerski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu