Kluza: we wrześniu nie dojdzie do fuzji Pekao i BPH

Najnowsze

Aktualizacja:

Do formalnej fuzji Pekao SA i BPH prawdopodobnie nie dojdzie we wrześniu. Szef Komisji Nadzoru Finansowego nadal czeka bowiem na wniosek w tej sprawie od Głównego Inspektora Nadzoru Bankowego.

Stanisław Kluza był dziś gościem TVN CNBC Biznes podczas Forum Ekonmicznego w Krynicy.

Dopiero, gdy szef KNF otrzyma wniosek sprawa połączenia banków będzie mogła posunąć się naprzód. - Liczę na to, że ten wniosek zostanie przygotowany jak najszybciej - powiedział TVN CNBC Biznes przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego Stanisław Kluza. - Oczekiwałem, że będzie to we wrześniu. Natomiast z tego co wiem, Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego jeszcze nie przygotował tego materiału - dodał Kluza.

Szef KNB opowiedział się za integracją instytucji nadzorujących banki i ubezpieczycieli, ze względu na zmieniające się przepisy ułatwiające wejście na rynek bankowy i ubezpieczeniowy nowych firm.

Zgoda nadzoru bankowego jest niezbędna, by mogło dojść do podziału BPH i fuzji pozostałej jego części z Pekao SA.

Pod koniec kwietnia walne zgromadzenie akcjonariuszy Pekao SA i BPH przegłosowały połączenie obu banków i plan podziału BPH. Banki planowały połączenie na trzeci kwartał - w tym czasie miały rozpocząć działalność jako jeden bank. Jednak na początku lipca przedstawiciele włoskiego UniCredit mówili, że inwestor spodziewa się, iż do prawnego połączenia Pekao i wydzielonej części Banku BPH dojdzie do końca 2007 r.

Wydzielenie mini-BPH uzgodniły w ubiegłym roku jako warunek fuzji Pekao SA i BPH, polski rząd i UniCredit.

Źródło: TVN CNBC Biznes