Najnowsze

Kłopoty eBay. Prosi, aby zmienić hasła

Najnowsze

Aktualizacja:

eBay, czyli jeden z największych na świecie serwisów aukcyjnych ma poważne kłopoty. W środę firma poinformowała, że została zaatakowana przez hakerów. Poprosiła też swoich użytkowników, aby zmienili hasła, bo mogą stać się ofiarami oszustów.

Aukcyjny gigant poinformował, że dotąd w wyniku ataku nie doszło do nieautoryzowanego dostępu do danych finansowych lub danych dotyczących kart kredytowych. Jednak ostrzegł, że użytkownicy powinni na wszelki wypadek zmienić hasła dostępu do kont na eBay.

- W tej chwili nie możemy podać, ile dokładnie kont spenetrowali hakerzy. Sądzimy jednak, że była to znaczna liczba - powiedziała rzeczniczka eBay Kari Ramirez.

Firma zapewniła również, że pracuje nad załataniem dziury w systemie bezpieczeństwa, którą wykorzystali hakerzy. eBay przestrzegł też użytkowników, aby zmienili hasła również na innych stronach, gdzie używają takiego samego kodu dostępu do indywidualnych kont.

eBay twierdzi, że nie odnotował zwiększenia liczby oszukanych ofert lub ingerowania w internetowy system płatniczy PayPal.

Za późno?

Alana Woodwarda, konsultanta ds. bezpieczeństwa zdziwiła wolna reakcja eBay. - Wszyscy wiemy, że hakerzy mieli bardzo dużo czasu, aby złamać kolejne zabezpieczenia. To niepokojące szczególnie, że mają oni dostęp do osobistych informacji użytkowników, które mogą być wykorzystane do kradzieży oraz sprzedaży tożsamości i wykorzystywane do kolejnych cyberprzestępstw - ostrzega Woodward.

Według BBC włamanie zauważono dwa tygodnie temu, a doszło do niego na przełomie lutego i marca. Hakerzy otrzymali dostęp do nazw użytkowników, zaszyfrowanych haseł, adresów e-mailowych i korespondencyjnych, a także numerów telefonów i danych personalnych jak np. daty urodzin.

Cios w giganta

Kalifornijska firma ma 145 milionów aktywnych użytkowników. Wartość towarów i usług wystawionych na aukcjach wyniosła w 2013 roku 212 miliardów dolarów. Po opublikowaniu tych informacji akcje eBay traciły na wartości 1,4 proc. jeszcze przed rozpoczęciem sesji na nowojorskiej giełdzie.

Autor: msz//gry / Źródło: BBC, Reuters

Pozostałe wiadomości