Klima ma być eko

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
wikipedia.orgPrace przy konserwacji klimatyzacji mogli będą wykonywać tylko licencjonowani fachowcy

Firmy, instytucje i osoby prywatne korzystające z urządzeń klimatyzacyjnych będą musiały je regularnie serwisować i prowadzić dokumentację ekologiczną. Takie wymogi przygotowują unijni urzędnicy - pisze "Rzeczpospolita".

Uspokójmy pracodawców - nie chodzi tu o troskę o osoby pracujące w budynkach z zepsutą klimatyzacją, narażone na choroby układu oddechowego, groźne alergie i inne zakażenia.

Jak pisze "Rz", unijnym urzędnikom chodzi o zapobieganie przedostawaniu się do atmosfery szkodliwych gazów wskutek nieszczelności instalacji klimatyzacyjnych.

Prace konserwacyjne będą mogli przeprowadzać tylko certyfikowani serwisanci. Według gazety, do wykonywania nowych zadań brakuje obecnie w Polsce ponad 12 tys. takich fachowców. To jeden z powodów, dla których te usługi nie będą tanie.

Dodatkowo potrzebnych będzie pięćdziesięciu nowych inspektorów ochrony środowiska, nadzorujących wypełnianie zmienionych przepisów. W zakres ich kompetencji wejdzie m.in. nakładanie kar, sięgających nawet 40 tys. zł.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już w 2012 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org