Klienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania. Co z przepisami chroniącymi innych?

Najnowsze

TVN24 BiSKlienci Sky Club dostaną wreszcie odszkodowania

Trwają ostatnie przygotowania do wypłaty odszkodowań klientom upadłego w 2012 r. biura podróży Sky Club - dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat. Mazowiecki Urząd Marszałkowski wydał ubezpieczycielowi specjalne dyspozycje. Do pierwszych transkacji ma dojść już w czwartek. Wreszcie przyspieszają też prace nad Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym.

W 2012 r. upadło 10 biur podróży: pięć z Mazowsza, trzy ze Śląska i dwa z Wielkopolski. Łącznie urzędy marszałkowskie z tych trzech województw sprowadziły do Polski prawie 7 tys. turystów. Jako pierwszy upadłość ogłosił Sky Club, który organizował wyjazdy pod własną marką oraz Triady. Później upadły m.in.: Alba Tour, Africano Travel, Elektra Travel.

ZOBACZ RAPORT O LAWINIE UPADŁOŚCI NA TVN24.PL

Wypłaty tuż-tuż

Pod koniec stycznia br. Mazowiecki Urząd Marszałkowski zakończył zbieranie informacje od wszystkich poszkodowanych w wyniku upadłości. W sumie zgłosiło się 7200 osób.

We wtorek urząd przesłał do ubezpieczyciela, czyli Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A., dyspozycje wypłaty odszkodowań. Jak sprawdził reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł, pierwsze transakcje mają zostać zrealizowane w czwartek.

Na jakie kwoty mogą liczyć klienci? - Osoby, które podpisały z biurem umowy między 16 września 2011 a 20 lutym 2012 r., otrzymają zwrot 38 proc. zapłaconej kwoty. Osoby, które podpisały umowy po 21 lutym dostaną ok. 70 proc. - powiedziała Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wynika to z faktu, że wysokość gwarancji biura podróży Sky Club w tych okresach była po prostu różna. W pierwszym opiewała na 17,5 mln zł, w drugim na 25 mln zł.

Lepsze prawo coraz bliżej

Po fali upadłości z 2012 r. resort sportu zapowiedział nowe przepisy, które miałyby chronić klientów biur w 100 proc. Do tej pory nie weszły one jednak w życie. Jak dowiedziała się TVN24 Biznes i Świat w Kancelarii Premiera, prace nad Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, który ma lepiej chronić turystów przed skutkami upadłości touroperatorów są na finiszu. 20 lutego założenia do projektu ustawy o funduszu trafią pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jeśli Komitet nie zgłosi uwag, wówczas dokument może stanąć we wtorek 25 lutego na Radzie Ministrów. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce żeby Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wszedł w życie w tym roku. Od pośpiechu posłów będzie zależało czy regulacje zaczną obowiązywać przed czy dopiero po sezonie turystycznym.

Państwo zwróci samorządom pieniądze?

W piątek warszawski sąd zadecyduje, czy Skarb Państwa zwróci mazowieckiemu samorządowi pieniądze wydane na ściągnięcie turystów do Polski. W 2012 r. urząd musiał sięgnąć do swojej kieszeni po tym, jak zabrakło na to środków z ubezpieczenia biur podróży. Zdaniem mazowieckiego marszałka to państwo powinno w takiej sytuacji zapłacić za powrót turystów.

Autor: rf//bgr / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu